EMNER

TV Zulu giver problemer

AALBÆK:Det er lettere at krydse den Engelske Kanal i et badekar - end at krydse tvkanalen TV Zulu med andre tv kanaler. Det må bestyrelse i Aalbæk Antenneforening konstatere, efter at have arbejdet intenst på at finde en teknisk mulig - og betalelig - løsning, så de, der vil se TV Zulu, kan vælge kanalen til, mens de der ikke ønsker at se kanalen slipper for at betale for den. - Vi har haft lange debatter med udbydere af de forskellige kanaler, men ingen kan levere en løsning, hvor det kun er de medlemmer, der ønsker at se TV Zulu, der belastes økonomisk, siger foreningens formand, Jan Andersen. Konsekvensen er, at hvis TV Zulu stemmes ind på den ekstraordinære generalforsamling den 2. Juni i Aalbæk Antenneforening, vil alle foreningens medlemmer opleve en prisstigning på cirka 130 kroner per år per husstand, hvis de ønsker at se de kanaler, der er på sendefladen i dag. - Bestyrelsen arbejder selvfølgelig fortsat på at tilbyde medlemmerne flere kanaler og pakkeløsninger til dem, der måtte ønske det. Tilbuddene bliver klar til andet halvår af 2003, men TV Zulu bliver altså ikke et selvstændigt tilbud, fastslår formanden. - Det bliver den ekstraordinære generalforsamling, der afgør om TV Zulu skal kunne ses, og konsekvensen af et ja bliver, at alle medlemmerne får en større regning, tilføjer Jan Andersen. bm