Tvivl om Nomvethe

Siyabonga Nomvethe har på kort tid slå­et sit navn fast i AaB, men klubbens fans må måske und­væ­re hans ar­bej­de i op­gø­ret mod Es­bjerg.Foto: Tor­ben Hansen

Siyabonga Nomvethe har på kort tid slå­et sit navn fast i AaB, men klubbens fans må måske und­væ­re hans ar­bej­de i op­gø­ret mod Es­bjerg.Foto: Tor­ben Hansen

AALBORG:Han gjorde et positivt indtryk i de 25 minutter, han var på banen i AaB’s Superligapremiere mod Viborg i onsdags, men det er med uvist om sydafrikanske Siyabonga Nomvethe er med i Esbjerg i morgen. - Efter kampen fik han problemer med låret, og vi skal passe på ham, fordi hans fysiske form stadig ligge et stykke tilbage. Men nu må vi se, hvordan han har det lørdag (i dag, red.), lyder det fra cheftræner Erik Hamrén om sydafrikaneren, der lagde op til to mål i sin debut. Helten fra premierekampen, svenske Rade Prica, nøjedes også med at lunte lidt rundt ved fredagens træning, men han er klar til en ny tørn i startopstillingen. - Det var ottende dag i træk med træning, så han skulle lige restituere lidt, siger cheftræneren. Erik Hamrén må dog med sikkerhed se bort fra Simon Bræmer, der igen har fået problemer med hoftebøjerne. Der er også lidt tvivl om en anden potentiel angrebsreserve i skikkelse af Poul Hübertz. - Hun fik et smæld over tåen ved torsdagens træning, men jeg håber, han bliver klar, siger Erik Hamrén. Småskaderne kan dog ikke ødelægge cheftrænerens humør. - Vi har heldigvis den dejlige bred trup, som jeg længe har ønsket mig. Det blev illustreret i premierekampen, hvor de var indskifterne, der gjorde forskellen. Så vi tager til Esbjerg med en stor portion optimisme, fastslår Erik Hamrén.clausjen