TVERSTED: En større redningsaktion blev sat i værk i går eftermiddag ud for stranden ved Tversted. Her var en tysk brætsejler kommet i vanskeligheder ude i de høje bølger i den stive kuling, og blæsten havde revet hans sejl i stykker, så han ikke ved egen hjælp kunne komme i land. I hvert fald ikke i første omgang.
Inde fra land blev man klar over, at noget var galt.
Det var tydeligt, at surferen var i problemer, og der blev sendt bud efter politiet. Bagefter blev der ringet efter redningsbåden fra Hirtshals og en redningshelikopter fra flyvestationen i Aalborg.
Både redningsbåd og helikopter nåede frem, men i mellemtiden var brætsejleren kommet i land nord for Tversted.
Selv om han med egne ord var erfaren, var han alligevel blevet overrasket over de høje bølger. Han var en del forkommen og blev tjekket af helikopterens læge, inden tyskeren kunne tage hjem og hvile ud.
prøk
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...
Nordjyske Plus
Henter artikler...
Vi passer på dine personlige data
Vi har opdateret vore vilkår og betingelser for din profil på Nordjyske.dk.
Du skal acceptere betingelserne for fortsat at bruge din NORDJYSKE profil, til kommentarer,
adgang til NORDJYSKE Plus, NORDJYSKE Stiftstidende E-avis og andre digitale tjenester.
Hvis du ikke accepterer betingelserne kan du ikke anvende din profil på Nordjyske.dk og mister derved muligheden for at bruge din
NORDJYSKE profil, til kommentarer, adgang til NORDJYSKE Plus, NORDJYSKE Stiftstidende E-avis og andre digitale tjenester.