Ud af røret drager mod Øst

Japansk by forelsker sig i Aalborgs idrætstilbud til ældre og adopterer nu modellen.

AALBORG:19. marts flyver Ud af rørets sportschef Kirstine Langagergaard til den opgående sols land. Og med sig i bagagen tager chefen for Aalborgs Seniorsport masser af ideer og inspiration, der i årene fremover skal øge livskvaliteten for den ældre del af befolkningen i den japanske by Kagoshima. Byen på Japans sydspids har nemlig kastet sin kærlighed på den struktur, der ligger til grund for Aalborgs succesrige Seniorsport, Ud af røret. - Shuji Tokuda, som er idrætsforsker og underviser på Kagoshima University har to gange været i Aalborg for at se på, hvordan vores forening er skruet sammen, siger Kirstine Langagergaard. - Og nu er jeg så blevet inviteret til Japan for at hjælpe dem med at få kopieret vores model til deres forhold. De har forstået teorien, så nu skal vi have koblet det praktiske på. Og det glæder jeg mig selvfølgelig til, selvom jeg også ser store udfordringer i projektet. Eksempelvis er vores forening i høj grad funderet i et kulturmønster, der er typisk for Danmark, hvilket måske gør det svært at kopiere i en anderledes kultur, siger sportschefen, der skal være i Japan i ni dage. Sundt for krop og sjæl Under sit ophold skal Kirstine Langagergaard bl.a. forestå to forelæsninger på det japanske universitet, hvor hun også vil være vært for en række workshops. Meningen med undervisningen er at indføre japanerne i de dyder, der gør Aalborgs seniorsport til noget helt specielt. - Vores forenings styrke er, at den bygger på fællesskaber og netværk. Det skal være sundt for både krop og sjæl, siger Kirstine Langagergaard om Ud af røret, der startede som et forskningsprojekt under Syddansk Universitet i 1995. I dag tæller foreningen 750 medlemmer, der alle priser Aalborgs sportsglade ældreforening for sit gode arbejde. Ud af røret henvender sig sig til både mænd og kvinder, der ikke har været foreningsaktive siden ungdommen, og som igennem foreningens arbejde får øget livskvaliteten via en bred vifte af idrætstilbud og sociale arrangementer. Og det er den solstrålehistorie, japanerne er faldet for. - Jeg vil bl.a. give dem en masse ideer til, hvordan man med simple og billige midler kan få aktiveret de ældre på en daglig basis, siger Kirstine Langagergaard. - De skal have et godt grundlag for at forstå, at den fysiske træning styrker de muskelgrupper, de ældre bruger i deres hverdag. Og igennem idrætten opstår så de fællesskaber, som de ældre kan blomstre i. Og det giver et rigere liv. Aalborg på kortet Det er nu ikke kun udsigten til at skabe glæde i Japan, der får Kirstine Langagergaard til at fryde sig over det tværglobale projekt. Japanernes adoption af Aalborg-modellen glæder nemlig også hendes lokale hjerte. - Vi skal være stolte over, at de vælger vores model, siger hun. - Og mest af alt glæder jeg mig over, at det her sætter Aalborg på verdenskortet. Det her er nemlig både byens og kommunens fortjeneste, da de altid har bakket godt op om seniorsporten her i byen. Når Ud af røret 19. marts får luft under vingerne og sætter såvel fod som synligt fingeraftryk på japansk jord, er det ikke første gang, at Aalborgs Seniorsport sætter sine spor uden for kommunegrænsen. Kirstine Langagergaard har også plantet Ud af røret-projekter i Grønland, Island og Norge, og hun er da heller ikke ét sekund i tvivl om, at metoden virker. - Når jeg kigger på vores medlemmer, der har været med fra starten i 1995, kan man ikke se, at både krop og sjæl er blevet otte år ældre, siger hun. - Kroppen forandrer sig naturligvis. Og det er en charme. Men med den rette motion kan man selv bestemme, hvor hurtigt det skal gå. Og derfor er det vigtigere at bygge idrætshaller end plejehjem, mener Kirstine Langagergaard, der selv kan se frem til at skulle bygge op, når hun 19. marts rejser mod den opgående sols land.