Håndbold

Ud af Skjern på røv og albuer

Aalborg Håndbold blev ydmyget i Skjern efter forfærdelig første halvleg

Johan Jacobsen og de øvrige Aalborg-spillere havde en decideret møgdag i Skjern. Foto: Michael Bygballe
Johan Jacobsen og de øvrige Aalborg-spillere havde en decideret møgdag i Skjern. Foto: Michael Bygballe

SKJERN: Aalborg Håndbold tog til Skjern med fem ligasejr på stribe i bagagen, men blev sendt hjem med en gevaldig øretæve. Skjern Håndbold vandt 35-20 i Skjern Bank Arena.

Aalborg var med indtil 2-2, men så blev mestrene ellers sat på plads af hjemmeholdet. Ni Skjern-mål og et helt kvarter gik der, før Aalborg igen kom på tavlen, da Mads Mensah med sit tredje mål reducerede til 11-3.

Rødt drama

Inden da fik Aalborgs målmand og Aalborgs eneste reelle modstand overfor Skjern-maskinen Ole Erevik rødt kort under stor dramatik, da den norske målmand stillede sig i vejen for Skjerns René Rasmussen på en kontra. Begge var rasende, Erevik var færdig i kampen, Aalborg var dybt frustrerede og nedturen var total kun 21 minutter inde i kampen.

Nede med 11 ved pausen

Mads Mensahs reducering fik også Tvedten og Bagersted til at score, men Skjern tromlede videre og gik til pause foran 17-6.

Efter pausen viste Aalborg-spillerne nok moral til at følge med Skjern noget af vejen, men hjemmeholdet viste ingen nåde og fortsatte med fuld kraft. Og til sidst Aalborg helt død.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden