Ukvemsord gav adgang til detention
To mænd fra Hjørrings østlige opland måtte torsdag nat sove rusen ud i detentionen efter ballade i Hjørrings natteliv

Arkivfoto: Ulrik Bang Ulrik Bang
HJØRRING:Vi kender alle eventyret om Ali Baba og de fyrretyve røvere; her skal man sige ”Sesam” for at åbne døren ind til bjergets røverhule.
Det viser sig nu, at man også kan sige noget bestemt, der kan få en detentions-dør til at åbne sig.
Det blev der ført bevis for torsdag aften i Jernbanegade i Hjørring - her var det dog ikke fyrretyve røvere, men et par mænd fra Hjørrings østlige opland, der var i centrum i mere end en forstand.
Udenfor Café Step In hældte en 35-årig mand en skidtspand af ukvemsord ud over en politipatrulje.
- Så han blev sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, men han optrappede brugen af ukvemsord, så han blev også sigtet for overtrædelse af straffelovens paragraf 121 om fornærmelig tiltale, siger politikommissær Peter Skovbak.
Den anden mand - som er 34 år gammel - blev sigtet for overtrædelse af restaurationslovgivningen efter voldelig opførsel i forhold til personalet på Step In.
Begge blev kørt til detentionen i Frederikshavn, hvor de kunne sove rusen ud.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.