Ung mand dømt for geværskud
En 20-årig mand fra Nykøbing fik kombinationsdom efter trusler og skud med et jagtgevær en eftermiddag i februar

Foto: Torben Hansen Foto: Torben Hansen
ØSTER ASSELS: En strid som muligvis skyldtes jalousi endte en eftermiddag 18. februar med et skud med et jagtgevær ud af vinduet på en bil mod en 29-årig mand.
Politiet fik hurtigt fat i både en 20-årig mand og to kvinder, som var i bilen, og hvor den ene var ekskæreste til den 29-årige.
Alle tre blev anholdt, men kun den 20-årige blev stillet for en dommer i et grundlovsforhør, og her blev den 20-årige løsladt.
Den kendelse blev kæret til landsretten, som besluttede, at den 20-årige skulle bag tremmer og nu har han så fået sin dom og straf.
Det blev til halvandet års fængsel, hvor tre måneder af dem er ubetinget og den 20-årige blev løsladt efter retssagen.
Senere kan der muligvis komme yderligere retslige efterspil for de to kvinder.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.