Ung træner med fart på

Inden Heine Ernst Jensens trænerkarriere tog fart var han blandt aktiv på banen for Brønderslev, som her i et opgør mod barndomsklubben TIK. Arkivfoto

Inden Heine Ernst Jensens trænerkarriere tog fart var han blandt aktiv på banen for Brønderslev, som her i et opgør mod barndomsklubben TIK. Arkivfoto

Heine Ernst Jensen skal være træner i Leipzig og kæresten skal spille for klubben THISTED: Der har været fart på den blot 30 årige Heine Ernst Jensens karriere som håndboldtræner, og med skiftet til den tyske Leipzig er farten ikke sat ned. Klubbens førstehold er med i toppen af den bedste damerække, og her skal Heine Ernst Jensen indgå i trænerteamet og han skal have ansvaret for klubbens næstbedste damehold i 2. Bundesliga. - For mig er det et skridt videre. For at bygge en trænerkarriere op, så skal man ikke kun være dygtig. Det handler også om held og være på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, siger thyboen, der netop har rundet 30 år. Efter en aktiv karriere som spiller for TIK Håndbolds bedste herrehold, flyttede han til Aalborg, hvor han tog en træneruddannelse på trænerskolen. Efter at have været assistenttræner for Sindals damer i 1. division gik turen videre til Norge. Her var blev han træner for Stords damehold i 3. division og siden spillende assistenttræner for klubbens herrehold i den bedste rækken, da Morten Fjeldstad forlod Stord for at blive træner i Ikast. På vej hjem For to år siden var Heine Ernst Jensen på vej hjem til Thisted for at blive træner for TIK Håndbold bedste herrehold. Han følte, at det var et trin op ad karrierestigen, men der kom et andet tilbud i vejen for skiftet til barndomsklubben. Håndboldklubben Sola kom med et tilbud, der kunne bringe Heine Ernst Jensen endnu flere skridt op ad karrierestigen. Han tog imod Stavanger-klubbens tilbud om at blive cheftræner for klubbens damehold i den allerbedste række, og her har han så været siden. Lysten til nye udfordringer og til at opleve et nyt land var stærkt medvirkende til skiftet til Leipzig. - Danmark og Norge er meget ens. Den eneste forskel er næsten, at mælken koste lidt mere heroppe. I Tyskland kommer jeg til at opleve en anderledes kultur, og så tyder det på, at det er en klub med orden i tingene. Den norske landsholdsspiller Ragnhild Soerlie har været i klubben i fem år, og det havde hun nok ikke været, hvis det ikke fungerede. Så har klubben også tidligere haft danskeren Martin Albertsen som træner og nu har de Morten Arvidsson. De har også haft Jørgen Gluver som assistenttræner, så det ser ud til at være et sted, hvor folk trives, siger thyboen. For at Heine Ernst Jensen også skulle trives, ville han gerne have sin kæreste, Mette Ommundsen, med. Så smart - Så er det så smart, at hun spiller håndbold for Tertnæs. Hun har spillet enkelte landskampe, og Morten Arvidsson kendte hende, så hun kommer med og skal spille for klubben. Hun er også 30 år og er i slutningen af sin karriere, så det er en god oplevelse at få med. Så timingen kunne ikke have været bedre, fastslår den unge håndboldtræner. Af Lars Christensen lars.christensen@nordjyske.dk