Ungdomshold gik videre

ØSTERVRÅ: Hele to fodbold-ungdomshold fra holdfællesskabet Østervrå-Thorshøj haft i kamp om kredsmesterskaberne. Klubbens Pige 1 hold og Drenge 2 var begge ude i to helt forrygende kredskampe søndag. Klubbens Drenge 2 mødte Hirtshals på hjemmebane. Det blev en meget spændende kamp, hvor spillet bølgede frem og tilbage med masser af fight lige til det sidste. ØVI/TTB kom bagud 0-2 i første halvleg, men formåede indenfor et minut at udligne til 2-2, da der kun var to minutter tilbage af halvlegen. I anden halvleg fortsatte det intense spil. Der blev presset hårdt på de to meget velspillende målmænd, som flere gange måtte ud i rene feberredninger for at holde buret rent. Endelig gav det gode presspil pote til ØVI/TTB, der fik scoret til 3-2, som også blev kampens resultat. Målscorer for ØVI/TTB blev Niki Thomsen (1-2), Michael Thomsen (2-2) og Tobias Thomsen (3-2). Drengenes næste kamp bliver kvartfinalen om det Jyske Mesterskab. Holdet skal møde Flauenskjold-Dybvad på lørdag på Flauenskjold Stadion. Holdfællesskabets Pige 2 møde på udebane Løgstør i kvartfinalen om det jyske mesterskab. Holdet leverede en virkelig god kamp. I første omgang tegnede det dog ikke til at blive et særlig målrigt opgør. ØVI kom i anden halvleg foran med 1-0. I kampens sidste minutter lykkedes det for Løgstør at udligne, så der måtte forlænget spilletid til. Men her blev der ikke scoret. Derforfor blev en straffesparkskonkurrence nødvendig.. Hjemmeholdet brændte alle sine tre første forsøg, da ikke kunne passer den stærkt spillende ØVI-TTB-målmand Louise Olsen. ØVI-TTB havde bedre held under straffesparkskonkurrencen og vandt dermed ampen. Pigernes næste kamp bliver på lørdag, hvor der spilles semifinale om det Jyske Mesterskab i Sundsøre på Salling. ÅB
Breaking
Mange er smittet med corona på plejecenter i Brønderslev
Luk