Sindal

Ungdomsklubben vil ryste de unge sammen med intro-tur

SINDAL: Sindal Ungdomsklub er ved at have de sidste detaljer på plads, inden sæsonstarten i klublokalerne på Sindallund i Danmarksgade. - Som noget helt nyt har vi i år besluttet os for at tage på en slags intro-tur med medlemmerne. Dette er et ønske fra de unge, som vi nu tager op. Der vil blive tale om en weekendtur. Sted og muligheder på denne tur er netop nu ved at blive undersøgt, oplyser klubbens formand Kim Tausen. - Det vi i bestyrelsen ligger stor vægt på, er at de unge har et trygt sted at færdes, selvom vi i år kun kan tilbyde 2 ugentlige åbningsdage. Foreløbig bliver dette torsdage fra 19.00 til 21.30 og søndage fra kl. 14.00 til 17.00. I Sindal Ungdomsklub (SUK) er der altid mulighed for at spille pc-spil sammen og mod kammeraterne, spille pool og dart, se tv og dvd. Og selvfølgelig altid tid til at sludre med den voksne, som altid vil være at finde i klubbens åbningstid. Og som tidligere nævnt er vi meget lydhøre omkring de unges ønsker. Men selvfølgelig sætter økonomien sine begrænsninger. Vores kontingent er forsat på kr. 230 for en hel sæson, tilføjes det. Der er sæsonstart torsdag 2. september, hvor der er åbent fra 17 - 21.30. Hvis man er imellem 14 og 18 år (eller går i 7. klasse) er man meget velkommen til at kigge forbi, og det gælder ligeledes forældrene. Årets aktiviteter kommer bl.a. til at tælle ture ud af huset i form af besøg hos andre ungdomsklubber, fisketure med båd, aftener hvor de unge kan få gratis vafler eller et måltid mad. Og som noget nyt introduceres en løbende konkurrence i pool, hvor man kan vinde beskedne præmier, og klubmesteren får sit navn indgraveret i en pokal. Klubben satser på at nå op på 40 - 50 medlemmer, hvilket er meget passende i forhold til lokaliteterne. tn