Badminton

Unge badmintonspillere klarede sig flot

Rasmus Beck Nielsen fik vandrepokalen, som sidste år tilhørte Line Bæk Pedersen.

Rasmus Beck Nielsen fik vandrepokalen, som sidste år tilhørte Line Bæk Pedersen.

VESTER HORNUM: Den sæson, der netop er slut for Vester Hornum Badmintonklub, har været rigtig god for de fem ungdomshold, som har deltaget i DBF¿s holdturnering. Ét hold blev puljevinder, og de andre fik også fine placeringer. I U11 blev klubben egentligt nummer to, men da Hobro ikke havde spillet alle deres kampe, var det Vester Hornum, der blev kåret som puljevinder. To hold deltog i U13. Det ene blev nummer fem ud i af ni hold, og det andet blev nummer fire ud af otte hold. Begge hold var netop rykket op til U13 i den forløbne sæson. U15 havde også to Vester Hornum hold med. Det ene fik en flot andenplads, mens det andet vandt deres pulje suverænt. Hverken U11 eller U15 puljevinderne vandt kredskampene, som blev spillet søndag. Klubbens to oldboys hold kan ikke prale af strålende resultater, men har haft nogle gode kampe og hyggelige stunder. Klubmestre i 2008 blev i U11 Niklas Jensen, i U13 Frederik Jensen, og i double Frederik Jensen og Niklas Jensen. Hos pigerne blev klubmesteren i U13 pigesingle Laura B. Pedersen, og i U13 mixdouble vandt Laura B. Pedersen og Lars Simonsen. I U13 herresingle vandt Jeppe Jakobsen. I U15 vandt Lasse K. Thomsen singlen. I herredouble for U15 vandt Lasse Rokkedahl og Lasse K. Thomsen. Trænerne havde valgt at uddele pokaler til Benjamin Knudsen, Frederik Jensen, Andreas Hede og Nikolaj Beck, der hver især fik ros for deres indsats i løbet af sæsonen. Både som spillere og som gode klubkammerater, hvor trænerne individuelt fremhævede forskellige egenskaber som træningsindsats, fightervilje, godt kammeratskab og godt humør. Rasmus Jakobsen blev udnævnt som årets spiller, og klubbens vandrepokal, som Line Bæk Pedersen har haft det sidste år, gik videre til Rasmus Beck Nielsen.