Unge tennisspillere på skolebænken

Løgstør Tennisklub gør klar til tennisskole

LØGSTØR:Løgstør Tennisklub er i øjeblikket ved at varme op til klubbens sommerskole, der kører i perioden 3. til 7. juli. Der er ifølge formand Karin Birgitte Sneskov stadig pladser, hvis flere skulle være interesserede i at lære tennisspillet, og der vil alle dage være instruktør fra tennisforbundet til stede for at lære fra sig, lige som klubbens egne ungdomstrænere Chr. Sneskov og Jess Stausholm vil være at finde på banerne. Sidste års tennisskole gav flere nye medlemmer, hvilket klubben også håber på vil ske i år. Alle deltagere i skolen vil få udleveret ketsjer, T-shirt, cap og frugt. Der bliver budt på personlig træning med små indlagte turneringer og konkurrencer. Løgstør Tennisklub oplever i øjeblikket stor aktivitet på klubbens baner det meste af dagen. Klubben har i øjeblikket et medlemstal på omkring 100, men har plads til endnu flere, da banerne på Frederik den Syvendes Allé har en kapacitet på 150 spillere. Løgstør Tennisklub, der startede i 1987 med en skurvogn som klubhus, har i årenes løb vokset sig stor og har nu et klubhus med cafeteria, dog mangler klubben en vogn til opbevaring af forskellige rekvisiter. Tennistræf Løgstør Tennisklub har netop afholdt et tennistræf for ungdomsafdelingen, hvor man måtte tage en kammerat med, der ikke i forvejen spillede tennis. Det var en så stor succes, at klubben måtte ud for at låne ketsjere hos medlemmer, for at få nok til de fremmødte. Ungdomstrænerne i klubben er meget glade for at træne de unge spillere, der får to timers træning hver uge. De kan desuden spille næsten alt det de lyster i ugens løb, dog primært i dagtimerne. Der er et begynderhold med omkring 15 deltagere og et hold lidt øvede med knap 10 spillere. Der er flere fra sidste års tennisskole på holdet. Derudover har klubben i denne sæson hold med i U-13 og U-15 turnering. Det er blevet til en del til spillerne, der kæmper for hver eneste bold, men mange gange er oppe mod hold fra klubber der er betydeligt større end Løgstør. Den ene af ungdomstrænerne, Chr. Sneskov, fik i sidste sæson en tur til Finland med foreningen Norden, et skulderklap for et stort og ulønnet arbejde i klubben. Udover en stor ungdomsafdeling har klubben en del lidt ældre spillere, men der er stadig plads til flere, der hygger sig med kampe og socialt samvær samt et par gange i sæsonens løb afholder interne turneringer. Trods et medlemstal på omkring 100, vil man i klubben gerne se flere, der vil stifte bekendtskab med tennissporten og det gælder hvad enten man er begynder eller øvet. Klubben ser nu med forventning frem til tennisskolen i starten af juli måned og skulle der være flere, der kunne tænke sig at få en sjov og oplevelsesrig uge kan man henvende sig til formand Karin Birgitte Sneskov.