Unikke messehagler i præstens design

Hans Egedes Kirke har for første gang i kirkens historie fået nye messehagler lavet specielt til kirken

GUG:Den gyldne og den grønne messehagel præsenteres flot på giner denne formiddag i Hans Egedes Kirke. Det fine uldstof, vævet af kamgarn og foret med råsilke er farvet i gyldne/råhvide toner til den "hvide messehagel" og den grønne bevæger sig fra mørke- til lysegrønt i et nærmste grafisk mønster. "Thi evigt nu skinner livets lys", den linje i Grundtvigs salme "Den signede dag" var inspiration til den hvide/gyldne messehagel, som sognepræst Benny Vindelev har designet til Hans Egedes Kirke. Denne grønne er vækstens og fornyelsens farve, og begge messehagler tager udgangspunkt i farver fra kirkens store alterbillede, vævet af Grethe Hvass. Farverne er brugt symbolsk og helt med vilje af Benny Vindelev. De to nye messehagler er klar til ibrugttagning ved gudstjenesten 2. februar, men vejen mod nye messehagler i Hans Egedes Kirke på Grønlands Torv er en historie for sig selv, og den kommer her. Som noget helt usædvanligt er det som nævnt en af kirkens egne præster, der står bag designet på de nye messehagler, som skal afløse de gamle, der ikke "hører sammen" og er købt brugt, da kirken blev bygget 1973. - De var slidte og trængte virkelig til at blive skiftet ud, så da det nye menighedsråd var blev valgt, nedsatte vi for godt to år siden et messehagel-udvalg, fortæller Aage Drastrup, næstformand i menighedsrådet, og formand for messehagel-udvalget. Men inden sognepræst Benne Vindelev satte sig til papiret for at få sine ideer tegnet ned, fik det nye messehagel-udvalg 10-12 forskellige forslag fra forskellige kunstnere. - Vi ville gerne orientere os lidt om hvem der kunne lave det, hvordan de ville lave det, og hvad det ville koste, fortæller Aage Drastrup. - Vi var enige om, at messehaglerne til vores kirke ikke skulle være for traditionelle, de skulle passe til vores kirke, der jo er en nyere kirke, tilføjer Benny Vindelev. Udvalget sorterede en tre-fire forslag fra og arbejdede videre med dem. Præsten afslog - Men det var ligesom om, at ingen af dem var helt rigtige, så jeg spurgte nærmest henkastet om Benny ikke kunne tænke sig at lave et forslag. Men det afslog han blankt, fortæller Aage Drastrup. Det skal her nævnes, at Benny Vindelev maler og tegner en del i sin fritid. Han gør mest i oliemaling med bibelske motiver, og har for tiden en udstilling på Løgumkloster Refugium. - Men jeg afslog, fordi jeg var bange for, at menighedsrådet ikke ville sige nej, selvom de ikke kunne lide mit forslag, siger Benny Vindelev. Aage Drastrup forsatte dog med at spørge Benny, om han ikke ville komme med et forslag, og til sidst gik præsten med til at komme med sine ideer, men i hemmelighed. - Det vil sige, at Bennys forslag blev præsenteret sammen med fire andre, alle uden navn, inde i kirken. Og så skete der faktisk det, at alle i messehageludvalget og i resten af menighedsrådet pegede på Bennys forslag. Der var ingen tvivl, alle synes det var bedst, siger Aage Drastrup. - Og så kunne jeg godt leve med at arbejde videre med det, når mit forslag ikke var valgt, fordi det var mit, siger Benny Vindelev. Så skulle det vise sig om ideerne på papiret kunne føres ud i livet. - Det var noget vanskeligere, end vi havde troet, og vi fik Gro ind i billedet, siger Aage Drastrup. Gro Aga Sachse er sammen med sin mand Bjarne Sachse ejer af Vævegaarden i Tylstrup, og hun har lavet messehagler i årevis. - Det var faktisk Biskop Henrik Christiansen, der fik mig igang, dengang han var præst i Dronninglund Kirke. Jeg lavede min første messehagel dertil, og siden har jeg lavet til så mange kirker, at jeg ikke har tal på dem, siger Gro Aga Sachse. Hun nåede ret hurtigt frem til, at der var to muligheder for at føre Benny Vindelevs design ud i livet. Enten skulle messehaglerne gobelinvæves eller de skulle laves som stoftryk. - Men gobelinvævning ville være meget langsommelig og meget dyrt, samtidig var jeg heller ikke så varm på at bruge stoftryk, for det har jeg ikke arbejdet så meget med før, fortæller Gro Aga Sachse, der i øvrigt altid plejer at arbejde alene, men nu skulle arbejde sammen med Benny og snart endnu en kunstner. Stort stoftryk - Vi overvejde at sy de forskellige farver i messehaglerne sammen, og lavede nogle prøver, men fandt ud af, at det kun dur til noget, der skal hænge på en væg. Det dur ikke til noget, der skal tages af og på. Så vi begyndte at ringe rundt for at finde nogle, der vidste noget mere end os om stoftryk, og endte på et stoftrykkeri i København, fortæller Gro Aga Sachse, der også har arbejdet sammen med Arne L. Hansen om farvesætningen til messehaglerne. Det var Yvonne Runge Erichsen, der hoppede på opgaven med glæde. Hun havde aldrig prøvet noget lignede og begyndte med nogle prøver, som blev sendt til Aalborg. - Vi besluttede at bruge Yvonne, men så skulle vi bare finde ud af, hvordan vi rent praktisk skulle føre tegningerne ud i livet. Så jeg gik ned i kælderen og satte nogle borde sammen og gik i gang med at lave nogle skabeloner i pap, som Yvonne kunne lave stoftrykket efter. Hun havde ikke tidligere lavet nogle så store tryk, fortæller Benny Vindelev. Trykket er blevet meget flot. Som nævnt er yderstoffet tyndt uldstof i kamgarn, som ifølge Gro Aga Sachse er det fineste uldstof, der findes. Foret er råsilke og alt er gennemfarvet i hånden. - Så vidt vi ved findes der ikke andre messehagler, der er trykt på denne måde, siger Benny Vindelev. Han var så spændt på at se det endelige resultat, at han kørte en omvej for at trække tiden ud, da han skulle til Tylstrup for at se den første af de to messehagler, der er lavet i denne omgang. - Det var den grønne, der kom først. Det var jo en helt ny måde at lave det på, så jeg vidste jo ikke om det kunne lykkes, men det gjorde det, fortæller Benny Vindelev. Nu glæder han, Gro Aga Sachse og Aage Drastrup sig til at præsentere de to nye messehagler for menigheden. Der mangler naturligvis stadig to messehagler, den røde og den violette. De kommer efter planen indenfor et par år, når der er økonomi til det i Hans Egedes Kirke. De nye messehagler koster 30.000 kroner stykket. - Det lyder naturligvis dyrt for "et stykke tøj", men der er jo tale om kunsthåndværk, siger Benny Vindelev, som tilføjer, at en "gennemsnits" messehagel koster 25-27.000 kroner. - Men her har vi jo været tre mennesker inde i processen, jeg skal naturligvis ikke have nogen betaling, men det får Gro og Yvonne Runge Erichsen selvfølgelig, siger præsten. Messehaglerne forventes at holde i 30-40 år.