Uskarpe Hobro delte med Helsingør
Hobro havde det meste af spillet, mens Helsingør var klart farligst i søndagens pointdeler
Opdateret kl. 16:51
HOBRO: Søndag eftermiddag skulle tilskuerne i Hobro forsøge at vænne sig til en tilværelse i 1. division igen for byens fodboldhold, da FC Helsingør var på besøg i sæsonens første hjemmekamp. Til ærgrelse for de fremmødte endte kampen med blot et enkelt point til Hobro, efter måltavlen viste 1-1 ved slutfløjt.
Hobro var om ikke bedst, så i hvert fald mest på bolden i første halvleg - men det udmøntede sig aldrig i rigtigt store chancer.
En enkelt mulighed efter et hjørnespark tilfaldt Anders Holvad, der dog måtte se sin afslutning blive blokeret - en afslutning, der i øvrigt så ud til at gå langt forbi mål alligevel.
Anderledes farlige var gæsterne, der især på kontrachancerne lykkedes med at få sendt Andre Riel i dybden. Et par gange måtte Jesper Rask da også diske op med fine redninger for at holde Hobro inde i opgøret. Enkelte gange bidrog han dog også til spændingen med et par gevaldige skovture, der var tæt ved at koste.
Det var dog også, hvad første halvleg havde at byde på af spænding, og det var ikke fordi, anden halvleg så ud til at blive meget anderledes. Hobro var igen mest på bolden, mens Andre Riel i halvlegens indledning lige testede Jesper Rask fra distancen.
Sebastian Andersen ville det dog anderledes. Efter en lille time var han først over en ripost lige inde i Helsingør-feltet, og et knaldhårdt spark og et mislykket forsøg på en akrobatisk redning senere stod der 1-0 på måltavlen.
Scoringen ændrede dog ikke det store ved kampbilledet. Hobro var stadig mest på bolden, mens Helsingør lurede på omstillingsmulighederne, men ingen af holdene blev dog for alvorligt farlige.
Igen så det farligst ud, da et Helsingør-gennembrud i venstresiden endte med en redning af Jesper Rask, der dog fulgte situationen op med at tabe bolden. Han fik den dog under kontrol igen, inden det blev rigtigt farligt.
De få chancer kom til udtryk, da Mayron George kom til en afslutning et kvarter før tid. Afslutningen var et stykke ude fra og langt fra hård nok til at overrumple målmanden - men den var inden for rammen, og det udløste klapsalver fra publikum.
Ikke så overraskende i forhold til resten af kampen var det Andre Riel, der stod for udligningen i det 79. minut. Fra en position langt ude fra valgte han at trykke af, og selvom afslutningen sad lige på Jesper Rask - og han også fik begge hænder på bolden - gik den stadig i mål.
Flere mål fik tilskuerne ikke, og det hele endte derfor med en pointdeler.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.