Utålmodige golfspillere

Mange sukker efter at hvidt afløses af grønt.

Nej, Ørnehøj Golfklubs bane er stadig ikke til at gå på, må golfspillerne Poul Balling, Ole Østergaard og Søren Bendixen nok en gang konstatere. Foto: lars Pauli

Nej, Ørnehøj Golfklubs bane er stadig ikke til at gå på, må golfspillerne Poul Balling, Ole Østergaard og Søren Bendixen nok en gang konstatere. Foto: lars Pauli

Og så ligger den bare der som en tung, dum dyne. Sneen. Måned efter måned efter måned. Den kan være meget køn et stykke tid, og bedre end vådt gråvejr. Men nu må den altså godt forsvinde. Sådan tænker mange - ikke mindst golfspillere, der kan se sæsonstarten forskubbe sig langt ud over de sædvanlige grænser. - Sidste år ved denne tid slog vi græs, mindes forretningsfører i Aalborg Golf Klub, Søren Worsaae. Cirka en femtedel af klubbens medlemmer spiller normalt året rundt. - De er kede af det, for de er vant til at spille uanset om det stormer eller regner. Nu sidder de hjemme og triller tommelfingre. Medlemmer af Sebber Kloster Golf Klub vest for Nibe kan på klubbens hjemmeside læse, at "det er med beklagelse vi på grund af vejret ser os nødsaget til at udskyde åbningsturneringen/standerhejsning fra 28. marts til 11. april. Vi forventer på det tidspunkt, at sneen er væk og banen står indbydende grøn." Næstformand i klubben, John Mandrup Nielsen, kalder situationen meget problematisk. - For os golfspillere er det en katastrofe, at vi ikke kan spille golf. Mange af de 1400 medlemmer i Ørnehøj Golfklub ved Gistrup er også dybt frustrerede. I vintersæsonen plejer klubben kun at lukke en enkelt bane af, så der stadig er 18 huller at kaste sig over. - Normalt er her stor aktivitet. Folk er meget utålmodige. De håber, at der snart sker noget, fortæller klubbens forretningsfører, Lisa Bergmos. Rent økonomisk betyder sneen mindre for klubberne. Sebber Kloster Golf Klub mister eksempelvis lidt indtægt fra greenfee spillere (gæstespillere), men det udlignes af de besparelser, vejret fører med sig. - Vi sparer på omkostningerne til greenkeeperen, og den daglige drift af klubhuset er stoppet, fordi der ingen er deroppe, beretter næstformand John Mandrup Nielsen.