Varmer op til ny kulturweekend

ASTRUP:Astrup og Omegns Borger og Forsamlingshus har fået lavet nyt køkken i forsamlingshuset, og det var nok det emne, der tog mest tid ved foreningens generalforsamling forleden. Huset var lukket for aktiviteter i to og en halv måned sidste sommer som følge af køkkenrenoveringen, men antallet af udlejninger har alligevel ligget næsten lige så højt som året før. - Lige nu har vi 30 bookinger for i år, så det ser udmærket ud. Men vi er ikke færdige med huset. Vi skal nok til at kigge på gulvet på toilettet og i gangen, siger foreningens formand Bente Dahl Olesen. Der skete en enkelt udskiftning i bestyrelsen, idet Leif Hald indtrådte i stedet for Steen Andersen. På et snarligt konstituerende møde skal bestyrelsen også drøfte, om man skal forsøge igen med en spis-sammen aften. Ellers ligger det fast at foreningen igen laver en kulturweekend. Den blev aflyst sidste år på grund af foreningen var optaget af renoveringen. Desuden er det sikkert, at der igen bliver loppemarked til fordel for forsamlingshusets vedligeholdelse, og som nuget nyt vil bestyrelsen arbejde på, at der også kommer et mødeshow i forsamlingshuset.