Sport

Vendsyssel Håndbold vandt første slag

Det dufter af en ny sæson i damernes 1. division

Julie Jensen nettede ni gange for Vendsyssel mod HIK. Arkivfoto: Michael Koch
Julie Jensen nettede ni gange for Vendsyssel mod HIK. Arkivfoto: Michael Koch Michael Koch

HIRTSHALS: Efter en dårlig sæson i 1. division må Vendsyssel Håndbold den hårde vej igennem playoffkampe for at sikre sig en ny sæson i landets næstbedste række.

Det projekt fik søndag en perfekt start, da vendelboerne i Hirtshals Idrætscenter vandt så sikkert som 29-22 i den første duel mod HIK.

Hellerup-mandskabet var stadig med ved pausen, hvor Vendsyssel blot førte 15-14, men i anden halvleg satte hjemmeholdet skabet på plads. Til slut var det tydeligt, hvem der havde de fleste kræfter.

Julie Jensen blev topscorer med ni mål, men også Kaja Kamp og Ilda Kepic trak et stort læs med hver seks scoringer. Kaja Kamp blev kåret til kampens spiller.

Billetten til næste sæsons 1. division kræver dog endnu en sejr over HIK. Den kan Vendsyssel passende tage på lørdag, når turen går til Sjælland. Uafgjort er også nok.

Kikser det lørdag, venter en tredje og afgørende kamp i Arena Nord 7. maj.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden