Håndbold

Vendsyssel missede matchbold

Vendsyssel Håndbold gik ned i anden halvleg mod Ringkøbing

Vendsyssel Håndbold tabte til Ringkøbing. Arkivfoto: Kurt Bering
Vendsyssel Håndbold tabte til Ringkøbing. Arkivfoto: Kurt Bering Kurt Bering

FREDERIKSHAVN: Med en sejr i gårsdagens hjemmekamp mod Ringkøbing kunne Vendsyssel Håndbold med 99 procents sikkerhed have sikret endnu en sæson i landets næstbedste håndboldrække for kvinder.

Den mulighed udnyttede holdet ikke og tabte 24-28. Vendsyssel fulgte ellers godt med det vestjyske tophold, og stillingen var 13-14 ved pausen. Men i anden halvleg begik hjemmeholdet en byge af fejl, og det blev konsekvent udnyttet af Ringkøbing, som skabte et afgørende hul.

- Set over hele kampen, er det helt fortjent, at vi taber. Ringkøbing var bedre end os, lyder det fra Vendsyssel Håndbolds direktør Jan Hansen. -bars

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden