Venteliste til ridestævne i Frederikshavn

Heste 27. februar 2003 07:00

FREDERIKSHAVN: Frederikshavn Rideklub har måttet oprette venteliste til tre af klasserne ved et stort dressurstævne i weekenden 1.-2. marts. - Det er et af de største stævner, vi har haft i flere år. For at få plads til alle ryttere, må vi starte kl. 6 om morgenen både lørdag og søndag. Det tager et par timer at gøre sig selv og hesten klar, så nogle af deltagerne står op midt om natten for at være med, fortæller rideklubbens formand, Jutta Andersen. Også klubbens egne hjælpere er klar fra tidlig morgen til sen aften begge dage. Både ryttere, familier og bekendte hjælper til. Flere end 50 frivillige sørger for at betjene ryttere og publikum weekenden igennem. Stævnet er både for ponyer og heste, og det samler ekvipager fra 22 klubber fra Skagen til Farsø. Så det er ryttere fra hele Nordjylland, der starter de første forårsdage i den store ridehal på Donsbækvej. Frederikshavn Rideklub har et stigende antal konkurrenceryttere, så klubbens egne fylder godt op i programmet. I ponyklasserne er FRKs Mie Wæhrens, Mette Frankmar Sørensen blandt deltagerne. I hesteklasserne stiller Katrine Højmark, Camilla Weichenfeld, Linda Andersen, Solveig Glamann, Pia W. Johansen, Elsebeth Karlsen, Louise Lynge og Camilla Rosenberg op for FRK.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...