retsforfølgelse

Mand anholdt for at smugle 120 kilo kokain i frosne kyllinger

En mand i Australien skal fredag tiltales for at have smuglet kokain i sin varevogn med frosne kyllinger.

End mand i Australien skal i 2022 have smuglet 120 kilo kokain til Sydney ved at gemme det sammen med de frosne kyllinger, som han også fragtede. Der er ikke tale om det produkt eller den producent af frossen kylling, der fremgår på billedet. (Arkivfoto).
End mand i Australien skal i 2022 have smuglet 120 kilo kokain til Sydney ved at gemme det sammen med de frosne kyllinger, som han også fragtede. Der er ikke tale om det produkt eller den producent af frossen kylling, der fremgår på billedet. (Arkivfoto). Siphiwe Sibeko/Reuters

En 55-årig mand er i Australien blevet anholdt for at have smuglet 120 kilo kokain fra Melbourne til storbyen Sydney i sin varevogn.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden