undervisning og læring

Norske lektorer vil have regler for studerendes mobilbrug

Mobiltelefoner forstyrrer undervisningen så meget, at syv ud af ti lektorer i Norge vil have nationale regler.

Smartphones spiller en stadig større rolle i undervisningen på norske gymnasier, og nu efterspørger et flertal af norske lektorer nationale regler på området. (Arkivfoto).
Smartphones spiller en stadig større rolle i undervisningen på norske gymnasier, og nu efterspørger et flertal af norske lektorer nationale regler på området. (Arkivfoto). Sebastian Gollnow/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 07:57

Norske studerendes brug af mobiltelefoner i undervisningen forstyrrer så meget, at syv ud af ti lektorer nu efterspørger, at der indføres nationale regler på området i Norge.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden