Verden

Uganda godkender soldater til Gaza under nedrustningsplan

Ugandas parlament har godkendt forslag, der støtter præsidents beslutning om at udsende soldater til mission.

Palæstinensere ses på billede fra onsdag ved murbrokker fra ødelagt bygning i flygtningelejr i den nordlige del af Gazastriben. En unavngiven kilde fra fredsrådet Board of Peace har sagt til AFP, at ISF i Gaza vil være ansvarlig for en såkaldt humanitær zone. (Arkivfoto).
Palæstinensere ses på billede fra onsdag ved murbrokker fra ødelagt bygning i flygtningelejr i den nordlige del af Gazastriben. En unavngiven kilde fra fredsrådet Board of Peace har sagt til AFP, at ISF i Gaza vil være ansvarlig for en såkaldt humanitær zone. (Arkivfoto). Mahmoud Issa/Reuters

Opdateret kl. 03:45

Uganda har torsdag godkendt en udsendelse af soldater fra landet til Gazastriben som en del af Den Internationale Stabiliseringsstyrke (ISF).

Det sker under en nedrustningsaftale, der blev indgået i slutningen af juli.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Den internationale styrke vil være en del af et initiativ fra fredsrådet Board of Peace, som USA's præsident, Donald Trump, står bag. Organisationen har blandt andet til opgave at forberede Gaza til tiden efter krigen.

Det ugandiske parlament har vedtaget et forslag, der støtter præsident Yoweri Musevenis beslutning om at "udstationere Ugandas forsvarsstyrker i Gazastriben til en fredsbevarende mission", skriver AFP.

General Henry Matsiko har hilst beslutningen velkommen.

- Jeg er som ugander meget, meget stolt over, at Ugandas forsvarsstyrker bliver betragtet som et anker for stabilitet i et hav af uro – regionalt og nu også globalt, sagde han til parlamentet.

En unavngiven kilde fra Board of Peace sagde i juli til AFP, at fire andre lande har givet indikation på, at de er villige til at indgå i stabiliseringsstyrken.

Det gælder ifølge kilden Marokko, Kosovo, Albanien og Kasakhstan.

Kilden sagde også, at ISF vil være ansvarlig for at sikre det, der blev kaldt en humanitær zone. Den skal huse titusindvis af sikkerhedsgodkendte palæstinensere.

Ifølge kilden vil palæstinenserne herefter frit kunne bevæge sig ind og ud af området. Princippet om lukkede humanitære zoner har dog skabt bekymring blandt humanitære organisationer, skriver AFP.

Selv om Ugandas parlament har vedtaget beslutningen, var der dog også modstand mod den.

- At sende vores soldater til et så risikofyldt sted som Gaza, hvor Israel udfører angreb igen og igen, kan ikke bare vedtages uden videre her, sagde parlamentsmedlemmet Karim Masaba torsdag.

Onsdag sagde Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, at Israel ikke har godkendt den seneste plan for Gazastriben, selv efter at have fået forsikringer om, at en israelsk tilbagetrækning først vil ske, efter at den militante bevægelse Hamas har ladet sig afvæbne.

RITZAU

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden