USA reagerer vredt på Paludans afbrænding af koran i Stockholm
Det er en meget respektløs handling at afbrænde bøger, der er hellige for andre, siger USA's regering.

Rasmus Paludan under en koranafbrænding i maj sidste år på Norra Bantorget i Stockholm. En seance han har gentaget i mange danske byer. Men den seneste afbrænding foran den tyrkiske ambassade i den svenske hovedstad truer med af afspore Sveriges medlemskab af Nato på grund af tyrkisk modstand. Fredrik Persson/Ritzau Scanpix
Mandag aften reagerer det amerikanske udenrigsministerium på dansk-svenske Rasmus Paludans koranafbrænding foran den tyrkiske ambassade i Stockholm.
Det er en meget respektløs handling at brænde bøger, som er hellige for mange, siger ministeriets talsmand, Ned Price.
- Noget kan være lovligt, men rent ud forfærdeligt, konstaterer han med henvisning til, at Paludans afbrænding i Sverige ikke var ulovlig.
Om Paludan siger Price, at han "måske med fuldt overlæg forsøgte at påvirke de igangværende drøftelser, der handler om Sverige og Finlands optagelse i Nato".
Tyrkiets præsident, Recep Tayyip Erdogan, sagde tidligere mandag, at Sverige efter afbrændingen ikke skal vente, at han vil støtte svensk medlemskab af Nato.
- De, som tillader den form for blasfemi foran vores ambassade, skal ikke længere forvente vores støtte til deres Nato-medlemskab, bedyrede Erdogan i en tale.
Den svenske regering har taget skarp afstand fra Paludans handling.
Ned Price siger, at både Sverige og Finland ud fra et amerikansk synspunkt er rede til at blive en del af Nato.
Det kræver enstemmighed blandt samtlige Nato-lande for at kunne blive optaget i forsvarsalliancen.
Tyrkiet er medlem af Nato.
Sverige og Finlands medlemskab er blevet aktuelt, efter Rusland sidste år invaderede Ukraine.
28 Nato-lande har godkendt, at de to nordiske lande optages i Nato. Kun Ungarn og Tyrkiet mangler at ratificere det.
Den ungaske regering har lovet at sende godkendelsen til afstemning i næste måned.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) kaldte det tidligere på dagen på et EU-udenrigsministermøde "skamfuldt" og "beskæmmende", at Paludan med sin handling får Tyrkiet til at reagere, som det er sket mandag.
/ritzau/
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.