Verdens hurtigste mand kræver United-indkøb

Usain Bolt savner kreativitet på Manchester Uniteds midtbane og vi have nye spillere til klubben.

Verdens hurtigste mand kræver United-indkøb

De store indkøb er udeblevet hos Manchester United hen over sommeren, og nu er en af klubbens mest kendte tilhængere ved at miste tålmodigheden.

Supersprinteren Usain Bolt var tilsyneladende så træt af Uniteds præstation i søndagens 0-1-nederlag til Liverpool, at han opfordrer klubbens manager, David Moyes, til at gribe til tegnebogen, inden transfervinduet klapper i mandag aften.

- Jeg er Usain Bolt. Jeg er stor fan af Manchester United. David Moyes, vi har brug for en kreativ midtbanespiller. En der er kan aflevere og skabe muligheder. Lige nu, siger Bolt ifølge nyhedsbureauet NTB i en video på Instagram.

Tom Cleverley, Ryan Giggs og Michael Carrick udgjorde Uniteds centrale midtbane i kampen mod Liverpool.

David Moyes har i de seneste uger afgivet flere bud på blandt andre Evertons belgiske midtbaneprofil Marouane Fellaini, men Everton har endnu ikke været villige til at handle med sin tidligere manager.

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.