Verdensmesterhyldest til Guld-Thor

Hadsund Roklub fejrede sin verdensmester, der til gengæld nød at være hjemme i klubben, der lader engagement, lysten og glæden drive værket

Rosport 30. september 2002 08:00
HADSUND: Der skal noget til at få 60 mennesker samlet i et lille lokale for at se travløb på DR2. Det lykkedes imidlertid for Hadsund Roklub i går, og der var da også en anledning, der vasker sig, og fjernsynet var i øvrigt stillet op med et helt andet formål. Klubben havde nemlig inviteret til reception i klubhuset for at hylde Thor Kristensen, der forrige søndag tog sin del af slæbet for at sikre Danmarks letvægtsfirer et verdensmesterskab. Helt i klubbens ånd benyttede man dog lejligheden til også at hylde de af klubbens andre roere, der i år har deltaget i henholdsvis senior-, ungdoms- og juniorverdensmesterskaber. Ja og såmænd også klubbens kaproningschef, Anders Toft Christiansen, der sammen med sin bror Jens, sin søn Søren som styrmand og to Aalborg-roere, i år har vundet veteran-verdensmesterskabet, men ikke fundet nogen grund til at fortælle om dén præstation. Men det var dog Thor Kristensen, der var hovedpersonen, og fjernsynet var stillet op, for at han kunne kommentere en videooptagelse af verdensmesterskabsløbet, en optagelse, der - fremgik det - findes i mange Hadsund-hjem og flittigt er blevet set. - Hvornår begynder du at tænke, spurgte en gratulant, da man så "Guldfirerens" eksplosive start. - Jeg tænker ikke rigtig. Det er bare taktikken, der kører i hovedet, fortalte Thor Kristensen, som undervejs gav TV2-kommentatoren ret i, at det bare er af sted langt hurtigere, end konditionen egentlig rækker til, sådan at alt "syrer til". - Det gør helvedes ondt, sagde han og lyste kort efter op i et: - Det er fedt at sidde dér. Han fortalte om de sidste hundrede meter, hvor der næsten ikke er kræfter til at sætte spurten ind, at man ikke aner, hvor de andre både er, og at det bare gælder om at komme i mål. Og det gjorde Guldfireren også på videooptagelsen, som - selv om publikum kendte udfaldet - resulterede i spændingsudbrud og spontane klapsalver, da guldet var hjemme. - Skal vi se det igen, storsmilede Thor Kristensen, som dog slukkede for fjernsynet og som sammen med de øvrige lokale VM-roere stillede op til blomster og takkeord. Formand Knud Erik Jensen lagde for, nævnte det nedtonede veteranmesterskab, og overlod ordet til netop veteranverdensmesteren, der fortalte, at det er en fornøjelse at stå i spidsen for en kaproningsafdeling, der langt ud over det forventede har levet op til den satsning, der blev gjort for blot 7-8 år siden, og som har givet så meget genlyd i den danske roverden, at Hadsund Roklub inviteres til at fortælle om, hvordan man har gjort. Anders Toft Christiansen roste alle sine roere, takkede dem for at de altid husker klubbens yngste, selv om de er blevet stjerner inden for sporten, og betroede Thor Kristensen, at han og Thors mor havde grædt deres glædes- og lettelsestårer, da de forrige søndag på Hadsund Skoles storskærm sammen med en stor del af roklubbens medlemmer havde set løbet. Thor Kristensen fortalte bagefter, at det absolut ikke er af pligt, at han og de øvrige landsholdsroere ringer og skriver hjem til klubben, eller deler ydmyge forhold med klubbens juniorer, når de mødes til regattaer. - Jeg ville gerne have sagt noget om det, men jeg kunne ikke få mig til det, sagde Thor Kristensen bagefter, og nøjes altså med at fortælle NORDJYSKEs læsere, at det er det specielle sammenhold, der i klubben, at gør det lige så naturligt at ringe hjem til den som til familien. Han fremhæver den ånd og det sammenhold, der er i klubben, at man samles på tværs af aldersgrupper og især, at klubbens bestyrelse og ledere ikke pacer klubbens talenter, men lader engagementet, lysten og glæden tælle. - At man så kan komme hjem med et godt resultat og samle hele klubben. Det er det hele værd. Dét er fedt, sagde verdensmesteren, der i en stille stund afslørede, at det måske sidste år var tanken om, at klubben var samlet om at se det års VM-finale, der gav "gummiben" og sølv. - I år forsøgte jeg at lade være med at tænke på det. Det var måske det, der gav det sidste sekund, smilede han. Borgmester Karl Christensen gratulerede på byrådet vegne, og fremhævede - på baggrund af den seneste tids retssager, der har involveret andre unge hadsundere - de unge roernes måde at forvalte deres fritid på. Han takkede for den positive reklame, som de gør for Hadsund, en tak der blev fulgt op af SPAR NORDs lokale direktør, Aksel Jensen, der - på baggrund af, "at klubben bruger alle deres penge på materiel og kaproning" - havde et beløb med, som kunne danne grundlaget for en klubfest. Altså udover den, der spontant udviklede sig i går.
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...