Fjellerad

Verdenspræsident til fødselsdagsfest

Y¿s Men¿s Club har gennem 35 år støttet en række humanitære projekter

Y¿s Men¿s klubbens største aktivitet er det ugentlige genbrugsmarked på Aalykkevej. Det ledes af Jørgen Rasmussen (t.h). Klubben ledes i jubilæumsåret af fra venstre pastpræsident Viggo Jensen, Hobro, præsident Poul Erik Christensen og vicepræsident Jørgen Pontoppidan. Foto: Per Kolind

Y¿s Men¿s klubbens største aktivitet er det ugentlige genbrugsmarked på Aalykkevej. Det ledes af Jørgen Rasmussen (t.h). Klubben ledes i jubilæumsåret af fra venstre pastpræsident Viggo Jensen, Hobro, præsident Poul Erik Christensen og vicepræsident Jørgen Pontoppidan. Foto: Per Kolind

HOBRO:En verdenspræsident kommer til byen, når Hobro Y¿s men¿s Club på tirsdag fejrer sin 35 års fødselsdag. Det er Lasse Bergstedt, Fjellerad, som deltager i den halvrunde fødselsdagsfest i Musikcafeen på Hobro Havn. Verdenspræsidenten er medlem af Y¿s Men¿s Club i Østhimmerland, som Hobro-klubben pudsigt nok tog initiativ til at oprette i 1981. Siden har Hobro-klubben også taget initiativ til at oprette endnu en klub i Hobro, nemlig Y¿s Men¿s Club II Hobro, der præcist som moderklubben normalt holder sine klubmøder i centeret på Aalykkevej. Hobro Y¿s Men¿s Club er udadtil mest kendt for sine loppemarkeder, der nu holdes som genbrugsmarkeder i eget lokale i Y¿s Men¿s Centret på Aalykkevej. I jubilæumsåret har klubben 23 medlemmer - alle mænd. Ledelsen består af præsident Poul Erik Christensen, Hobro, vicepræsident, Jørgen Pontoppidan, Hvornum, pastpræsident Viggo Jensen, Hobro, kasserer Niels Aage Nielsen, Hobro, og sekretær Peder Kattenhøj, Hørby.