Tyverier

Vestre Baadelaug har øjne i natten

Passionerede bådejere overnatter ved havn for at forebygge indbrud.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Som passioneret bådejer skærer det i hjertet, når der bliver udøvet hærværk mod bådene, fortæller Peter Hinrup. Foto: Michael Koch

Vestre Baadelaug med 300 både har slukket for strøm og vand og drejet nøglen for den her sæson. Men i takt med at sæsonen og livet ved havnen ebber ud, så begynder en ny - vagtsæsonen. Fra november og frem til marts træder klubbens vagtordning i kraft. Og den sag klarer klubbens egne medlemmer, der parvis bruger en nat som vagter ved klubbens to havnebassiner, Vestre Bådehavn og Skudehavn. Modtræk til indbrud - Der har altid været bøvl med indbrud og hærværk om vinteren. Og i midten af '90'erne besluttede vi os for at gøre noget ved det, fortæller baadelaugets kasserer Peter Hinrup. Vagtværnet kører stadig i bedste velgående med vagthold bestående af to personer, der udstyret med tunge lommelygter og gule vagtveste tjekker klubbens område af for uvelkomne gæster om natten og kontakter ejerne, hvis der har været indbrud. - Nogle gange tager vi dem på fersk gerning om bord i bådene, og så forsøger vi at holde dem hen, indtil politiet kommer, siger Peter Hinrup. Udvikler sig ikke til selvtægt Som regel går det dog helt udramatisk for sig. Peter Hinrup mindes hvertfald ikke, at det nogensinde har udviklet sig til håndgemæng. - Vi observerer jo først og fremmest og overlader trygt resten til politiet, siger han. Nogle få medlemmer vælger tjansen fra ved at betale et gebyr på 350 kroner, men for langt de fleste er nattevagten blevet en tradition. - Der står kaffe og smørrebrød klar, når de kommer, og mange laver en hyggelig social aften ud af det, fortæller Peter Hinrup. Hærværk er værst Selvom vagtværnet sikkert forebygger nogle indbrud, så er området så stort og lettilgængeligt, at lommelygternes lys ikke skræmmer alle ubudne gæster væk. Jævnligt bliver bådene på land besøgt af tyve, der stjæler spiritus, lamper og navigationsudstyr fra kahytterne. Andre ubudne gæster søger blot nattely. - Men det værste er, når de direkte ødelægger bådene. Det gør jo ondt, når folk smadrer det, som vi går og bruger en frygtelig masse tid på at vedligeholde og opgradere, siger han.

Forsiden