Veteraner spiller matador for B52/AFC

Erhvervsfolk dyster om at lave flest penge inden klubbens 40 års jubilæum i september

Fire af de fem matadorer ved overrækkelsen af startkapitalen, fra venstre Morten Dahl, Home, Peter C. Larsen, Gades Møbler Dan-Bo, Torben Abildgaard, Curia Management og Thomas Fedder, Fedder og Okkels. Fraværende var Bjarne Heilesen, MBC-Gruppen. Privatfoto

Fire af de fem matadorer ved overrækkelsen af startkapitalen, fra venstre Morten Dahl, Home, Peter C. Larsen, Gades Møbler Dan-Bo, Torben Abildgaard, Curia Management og Thomas Fedder, Fedder og Okkels. Fraværende var Bjarne Heilesen, MBC-Gruppen. Privatfoto

I år er det 40 år siden, de to lokale fodboldklubber B52 og Aalborg Fodbold Club lod sig slå sammen til dét, der i dag kender som B52/AFC. Klubben fik til huse på Scoresbysundvej, der siden har dannet rammerne for tusindvis af fodboldspilleres hverdag. Jubilæet fejres lørdag 15. september med reception, fodboldkampe og en fest for nuværende og tidligere medlemmer af klubben. Mens reception og kampene holdes på klubbens anlæg, er festen forlagt til det nærliggende UCN, Aalborg Seminarium.

Blandt de øvrige jubilæumsinitiativer er et matador-spil, som fem af klubbens tidligere stjerner har indvilget i at spille.
Initiativtager Kjeld Ranum, der var med ved sammenlægningen i 1972, har fået tilsagn fra de fem ex-spillere, der alle har fået til opgave at få 5000 kroner til at yngle så meget som muligt.
-En klub som vores tjener ikke millioner på spillersalg – endnu – men en idé som denne kan være med til fortsat at give os mulighed for at tilbyde fodbold og andre aktiviteter for kvarterets og egnens unger, lyder det fra Kjeld Ranum.
De fem matadorer er Torben Abildgaard, Curia Management, Bjarne Heilesen, MBC-Gruppen, Morten Dahl, Home, Thomas Fedder, Okkels og Fedder og Peter C. Larsen, Gades Møbler Dan-Bo.
De har nu indtil 10. september til at få beløbet til at vokse. Ved klubbens jubilæum 15. september vil vinderen blive afsløret og pengene overdrages til B52/AFC.
Ved igangsætning af matador-spillet var idérigdommen allerede stor. Investering, skrabelodder, spil på heste, salg af juletræer, duespil og andet føg over bordet sammen med anekdoter om dengang, der var rigtige fodboldspillere til.
-Ethvert beløb vil lune i klubkassen, så vi er bare glade for, at de fem er friske på idéen, siger Kjeld Ranum fra B52/AFC.
Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.