Hestesport

Veteraner til tops på motorcykler

244 startende ekvipager i Skagensløbet sætter ny rekord

Det er altid et festligt syn, når de flotte veterancykler vises frem.

Det er altid et festligt syn, når de flotte veterancykler vises frem.

SKAGEN:Danmarks Veteran Motorcykleklub arrangerer i forbindelse med kr. Himmelfartsferien atter veteranmotorcykel-løbet Skagensløbet. Denne gang starter løbet i Gladsaxe torsdag 25. maj og når frem til målet bag rådhuset i Skagen lørdag 27. maj. Starten går på skift mellem Skagen og hovedstaden. Nordjyderne har mulighed for at kigge nærmere på de flotte maskiner fra svundne tider efter denne plan: Fredag mellem klokken 15.30 og 18 ankomst ved Scandic, Kgs. Ege, Hadsundveje 2 i Randers, hvorfra der er afgang igen lørdag fra klokken syv om morgenen. Lørdag mellem klokken 10.30 og 12.30 er veteranerne ved Merkonomen, Håndværkervej 15 i Aalborg, og i tidsrummet fra klokken 13 til 15 kan man beundre de flotte maskiner ved Merkonomen, Højrupsvej 61 i Frederikshavn. Maskinerne er fremme i Skagen fra klokken 15.30 og nogle timer frem. Arrangørerne oplyser, at tiderne er cirka-tider, da alle motorcykler i løbet har kørt i 70 år eller mere, så der kan let ske nogle forskydninger i tidsplanen. Det er klubbens 41.Skagenløb. Siden klubben blev stiftet i 1966 er Skagenløbet blevet kørt hvert år. De første mange år var deltagerantallet mellem 50 og 100, men de sidste mange år har tallet været cirka 225 deltagende veteranmotorcykler. Dette år er absolut rekord med 244 startende ekvipager. Danmarks Veteran Motorcykleklubs formål er at restaurere og bevare gamle motorcykler fra før 1940. Når disse maskiner så er blevet køreklare, så er det de fleste medlemmers drøm at gennemføre et Skagenløb. Selv om klubbens årgangsgrænse for veterancykler er 1940, så kan der i Skagenløbet kun deltage veterancykler, der er fremstillet før 1935. Denne årgangsgrænse er blevet sat helt tilbage i klubbens start. 1934 er blevet valgt, for at den ” nye Nimbus”, der blev lanceret i 1934 også kunne deltage. Det er i år 72 år siden at den såkaldte ”Humlebi” kom på gaden. I dette års løb findes et meget stort felt af den helt gamle Nimbus kaldet ”Kakkelovnsrøret”, der kom på gaden så langt tilbage som 1919. Det er vel ganske unødvendigt at skrive, at Nimbus er et rent dansk produkt, fremstillet af P.A.Fisker, der også er kendt for fremstilling af Nilfisk Støvsuger. Første Skagenløb blev kørt i 1913, og det var et løb for bivejskøretøjer. På det tidspunkt var det ikke lovligt for store køretøjer at færdes overalt. Vejnettet var endnu ikke udbygget, så mange steder var der tale om bløde jord- og grusveje. Især var vejen fra Frederikshavn til Skagen delvis ufremkommelig, da den mange steder ikke var meget andet end et par hjulspor. I dag har vi ikke de problemer, men til gengæld er de maskiner vi kører Skagenløb på blevet nogle ældre herrer. Den ældste i dette års Skagenløb er fra 1913 og den yngste er fra 1934. Det vil sige at løbets ældste cykel faktisk kunne have deltaget i det første Skagenløb.