Stenum

VHB-træner efterlyser større træningsflid

V. HJERMITSLEV: Træner for V. Hjermitslevs serie 5 hold, Peter Lunk, ser med fortrøstning frem mod sæsonstarten, selvom hans hold har klaret sig mindre godt i træningsturneringen. To vundne og tre tabte kampe er det blevet til. V. Hjermitslev har valgt at trække klubbens serie 6 hold, og det betyder, ifølge Peter Lunk, at de, der møder frem til træning, kommer til at spille kampene. Han er dog lidt skuffet over træningsindsatsen, men håber, at det pres der nu ligger ved, at man skal træne for at komme på hold, vil få træningsfliden til at stige. Peter Lunk forventer, at hans hold kommer til at ligge i top 3. Denne optimisme bygger han på, at de to langtidsskadede spillere Chr. Thilst og Lars Musted Nielsen er kommet i gang igen. Han har også stor tiltro til klubbens nye målmand Henrik Jürgensen, og regner derfor med at kunne stille i stærkeste opstilling til sæsonens første kamp mod TSI Stenum på udebane søndag aften.