Vi må have bedre øvelokaler

MUSIK: Den rytmiske musik i Aalborg kommune er i fokus gennem den analyse som er ved at blive lavet af skole og kulturudvalget. De mest klare toner fra miljøet indtil videre er et ønske om flere øvelokaler, bedre muligheder for at præsentere lokale band og flere penge at gøre med på spillestederne. Et spændende musikmiljø har stor værdi for vores by. Det er med til at fastholde søgningen til vores universitet og andre uddannelsessteder. Det er ganske enkelt en god investering. Den politiske bevågenhed er ikke altid tilstede, men netop i de kommende måneder vil udvikling af den rytmiske musik er være et centralt politisk emne. Med hensyn til øvelokaler så må der skaffes nogle bedre rammer. Baghuset som rummer øvelokale for 200 lokale musikere er et fantastisk godt projekt, som har de kvaliteter, der skal til for rumme et vækstlag. Desuden er der andre steder som feks. Huset i Hasserisgade der giver rum til øvelokaler lokale bands. Fristedet på Thulevej er kendt på landsplan for det dygtige og ihærdige arbejde der udføres her i forhold til at give børn og unge muligheder for at dyrke musik. Og ikke mindst den rytmiske dag og aftenskole hvor det hele starte for mange børn og unge. Det er klart at Nordkraft ligger om hjørnet, men vi skal passe på at det ikke bliver en syltekrukke så al udvikling går i stå mens vi arbejder på at få Nordkraft realiseret. Men de næste 2-3 måneder vil vise hvor tæt vi er på at få projekt Nordkraft finansieret. Med hensyn til præsentation af lokale bands så gør Studenterhuset, Tusindfryd, Skråen og Huset deres til at de lokale bands får lejlighed til at trykke den af. Men også her må der nytænkes. F.eks. gennem udvikling af en sommerunderholdning i midtbyen. Det vil være et flot signal til byens gæster at møde en by, der summer af musik. Vi har Kildeparken og CW. Obels plads som glimrende eksempler på hvor godt det kan gøres. Mere af den slags for byens unge. Egholm vil også være en glimrende ramme for små musikarrangementer om sommeren i samarbejde med restaurant Kronborg. Og de tre restauranter ved Limfjordsbroen kunne slå sig sammen og lave et lille fælles torvemiljø og hyre nogle lokale band. Limfjorden er også en spændende ramme for en riverboat-festival med rytmisk musik, så vi er lidt anderledes end dem i Silkeborg, hvor det er jazz der præsenteres. Vi så jo også til Tall ship at Limjordsbroen kan bruges da Safri Duo kastede lyd og lys over byen. Det bedste ved det hele er at der er masser af ildsjæle i byen som sætte gang i sagerne. Det kræver bare en smule mere velvilje også økonomisk, hvis vi skal vise i praksis, at der er plads til kontraster på den musiske scene i vores by, er højt til himlen, handlekraft og evne til samarbejde. (forkortet af red.)

Forsiden