EMNER

Vigtige 14 dage i FC Hjørring

Mange ting skal gerne falde på plads inden jul.

FC Hjørring-ledelsen kan glæde sig over, at klubben er på vej ud af det økonomiske morads. Foto: Bent Bach

FC Hjørring-ledelsen kan glæde sig over, at klubben er på vej ud af det økonomiske morads. Foto: Bent Bach

Der var mandag aften generalforsamling i fodboldklubben FC Hjørring ApS, og bestyrelsen er gået derfra med håndslag på, at der i den kommende periode frem mod jul skal arbejdes målrettet for, at der også i fremtiden er en klub ved navn FC Hjørring. Klubben skal dels have styr på gammel gæld, og dels skal der arbejdes med at sikre kapital til videreførelse af klubbens drift. - Vi tror på, at det her projekt kan lykkes. Der er gang i nogen ting uden for klubben, og så har vi jo selv sat en række interne tiltag i gang. Vi arbejder først og fremmest på at få den gamle gæld ud af verden. Og dernæst skal vi have styr på den fremtidige drift. Det hele skal helst falde på plads inden jul, for ellers bliver det svært, siger bestyrelsesformand Henrik Stoksted Sørensen. FC Hjørring har tidligere i år meldt ud, at der er røde tal på regnskabet for de sidste 18 måneder, og det er blandt andet det, der skal rettes op på for at klubbens videre drift skal sikres. - Vi har fået en række gode tilsagn rundt om fra forskelligere personer. Jeg kan ikke gå i detaljer med, hvordan det hele skal udføres. Men vi har lavet en handlingsplan, som vi nu arbejder efter. - Som sagt så satser jeg meget på, at vi kan melde noget ud inden jul. Vi tror på det her, for der er ingen i byen eller kommunen, der kan være tjent med, at det ikke lykkes for os, siger Henrik Stoksted Sørensen.