Hobro

Vikinger har vind i råsejlet

Initiativtager glædeligt overrasket over interesse for lokalt vikingeskibslaug

I første omgang sejler foreningen med det lånte skib, Siv, men senere vil man bygge selv på åbent værksted som i Roskilde.
Foto: Peter Langkilde

I første omgang sejler foreningen med det lånte skib, Siv, men senere vil man bygge selv på åbent værksted som i Roskilde. Foto: Peter Langkilde

20 mennesker med interesse for historie og det maritime miljø mødte op til den stiftende generalforsamling i foreningen Vikingeskibslauget Fyrkat. Initiativtager og ny formand for foreningen, Poul Gersbøll, blev glædeligt overrasket over, at der kom så mange, og planlægger sammen med den nye bestyrelse en række aktiviteter til gælde for både lokale og turister. - Fjorden, Fyrkat og Hobro værft, det ligger jo lige til højrebenet, og det er egentlig underligt, at der ikke er nogen, der har fået den ide før nu, siger foreningens nye kasserer Visti Søvsø. Det er Foreningens formål er at støtte folkeoplysning om fjordkulturen og de bevaringsværdige maritime håndværk. Læs mere i Nordjyske Stiftstidende, onsdag