Frederikshavn

Vil du se min frimærkesamling?

Små takkede papirlapper giver voksne mænd julelys i øjnene

FREDERIKSHAVN:- At samle frimærker, det kan man gøre på mange måder. Nogen kan få en samling til få penge og være lige så glade. Ordene er Jesper Schønning Christensens. Han er medlem af Frederikshavn Frimærkeklub og var med til byttedag i Maskinhallen i lørdags. Man kan være motivsamler og støve alt op med for eksempel fodboldmotiver, fugle eller noget helt tredie. Eller det kan være en bestemt epoke, der interesserer én. Jesper Schønning Christensen sværger til varianter af gamle danske frimærker, gerne fra århundredeskiftet. Han er også i besiddelse af et eksemplar af det allerførste danske mærke fra 1851. Andre samlere vil helst have frimærker, der er stemplet et bestemt sted. Eller prøver at samle et helt ark som det så ud, før de enkelte mærker blev revet fra hinanden og sat på breve. En lille-bitte variation fra mærke til mærke gør, at man kan kende dem fra hinanden og placere dem i den rigtige sammenhæng. Og så er der også dem, der samler kuverter eller postkort. At det skulle være en dyr hobby, afviser af alle de tilstedeværende: - Det er jo en investering, siger formanden, Lars Hjørnet og illustrerer det med et eksempel: - En frimærkesamling kan altid sælges. Hvis du spiller badminton, skal du have nye sko hvert år, og bagefter er de lige til at smide ud. På den halvårlige byttedag bliver ikke kun byttet, men i høj grad også handlet med frimærker. - Som tiden går, kommer der flere og flere krejlere, siger Jørgen Poulsen, der også er medlem af frimærkeklubben. Han forklarer, hvordan mange opkøber rodekasser, tager det, de kan bruge, og sælger resten. Men det er der ikke noget odiøst i. For præferencerne er som sagt forskellige. Og jungletrommerne virker i de kredse. - Vi ved, hvem der kan bruge hvad, supplerer Lars Hjørnet. Byttedagen er klubbens ansigt udadtil. Her mødes samlere fra nær og fjern og viser deres mærker frem, og mindre kyndige, nysgerrige kan kigge ind. Ikke mindst det sidste er vigtigt. - Vi vil gerne kapre nye medlemmer, siger Lars Hjørnet. - Jeg ved ikke, hvor mange gange, vi har forsøgt med en juniorafdeling. Men det går ikke. De unge er optaget af så meget andet. Det sker nu, at nogen af dem kommer, når de er blevet lidt ældre. - Der er en chance for dem, der har samlet frimærker som børn og har gemt dem, kommer igen. Alligevel er det ikke en flok støvede oldinge, der er samlet i hallen. Mange af de tilstedeværende er familiefædre i deres bedste alder. Men mænd er de allesammen, uvist af hvilken grund. Alle er enige om, at frimærkesamleriet er en familievenlig interesse, selv om Lars Hjørnets kone nogle gange tror, at hendes mand er gift med frimærkerne. - Du kan sidde hjemme hos familien, samtidig med at du dyrker din hobby, hvor du til mange andre ting skal ud af huset.siger Jesper Schønning Christensen. Ud af huset kommer de nu også, firmærkesamlerne. Hver uge er der klubaften i Maskinhallen, og der plejer at komme 25-35 af klubbens i alt cirka 90 medlemmer. De bytter, udveksler erfaringer, holder auktioner og arrangerer sommetider foredrag. Og så det vigtigste: - 30 procent af tiden diskuterer vi frimærker, resten går med at ordne verdenssituationen, siger Jørgen Poulsen.