Løvvangen

VM-medaljer til unicykelklub

Signe Gjerding Jensen blev den helt store medaljesluger ved VM i unicykling i Schweiz.

Signe Gjerding Jensen blev den helt store medaljesluger ved VM i unicykling i Schweiz.

AALBORG:Det blev til lidt af en medaljefest for Løvvangens Unicykelklub, da de deltog ved VM i Schweiz. 16-årige Signe Gjerding Jensen blev den helt store medaljesluger med fire guld-, tre sølv- og en bronzemedalje. 18-årige Thim Holme fik desuden sølv i baglænskørsel. Klubbens yngste medlem Oskar Rytter Lund på otte år cyklede tre bronzemedaljer hjem til klubben. Medaljeregnen har gjort det til en ekstra god sommer for Nørresundby-klubben, hvor man ifølge klubbens formand, Trygve Engen, har svært ved at få armene ned. Klubben er dog godt vant med medaljer senest ved landsmesterskabet. Allerede nu ser Trygve Engen frem mod 2008, hvor København er vært for VM i unicykling.