Frederikshavn

"Vores by" sikke noget rod!

RODERI:Et indlæg i denne uge i Nordjyske fra Ole Stenbakken fortjener en massiv opbakning, for mage til roderi findes vist ikke i nogen anden avis. Den foranstående kommunesammenlægning burde ikke give anledning til et sådant roderi, idet det også fremover er stoffet fra de samme tre kommuner det drejer sig om, og vi har stadig hver især interesse i lokalstoffet fra den by eller dens omegn, hvor vi selv bor, og ikke er nødsaget til at terpe hele "Vores by" igennem for at finde stof der specielt har interesse for én. Som Ole Stenbakken giver udtryk for, hænger vores årsabonnement også i en meget tynd tråd, det jeg som "indfødt" vil mangle, er siden med "navne", hvor man kan undgå at såre bekendte i forbindelse med dødsfald eller forbigå andre ved en glædelig begivenhed. Til C.C. og øvrige beslutningstagere, lad os snarest få Vores (gamle) by tilbage, så vi fortsat kan støtte op om Nordjyske.