Würtz: - Lidt for meget panik

AaB’s midtbaneslider er bitter over de sidste fem dyrebare minutter mod OB

Rasmus Würtz i fremdrift mod OB, mens AaB stadig havde teten i kampen. Foto: Henrik Bo <i>Foto: Henrik Bo</i>

Rasmus Würtz i fremdrift mod OB, mens AaB stadig havde teten i kampen. Foto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

AALBORG:2-2 var et bittert udfald for AaB i onsdagens superligakamp mod OB, men det sene fynske udligning kom blandt andet fordi aalborgenserne trak sig for langt tilbage i slutfasen.

- Vi kunne have forebygget det her, hvis vi havde clearet bolden noget bedre og holdt fast i den oppe på deres banehalvdel til slut. Nu gik der lidt for meget panik i den til slut. Det er pisse ærgerligt.

Rasmus Würtz kan dog godt pakke den værste skuffelse væk og se det positive i de første 92 minutter.

- Efter den dårlige kamp i Silkeborg, så var præstationen i orden mod OB. Vi kontrollerer jo den her kamp fuldstændig, og vi har mange muligheder, hvor vi med lidt mere kynisme kunne have dræbt kampen med det tredje mål.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.