Westergaard vs. auktionshus

TV2 bad i sidste uge tegneren Kurt Westergaard om en tegning, der kunne sælges på en auktion med kendis-effekter til fordel for Haitis jordskælvsramte børn. Flere andre kendte har doneret ting. Blandt andet har Socialdemokratiets formand, Helle Thorning-Schmidt, doneret en bog signeret af Bill Clinton. Kurt Westergaard donerede en eventyrinspireret akvarel, der efter eget udsagn ikke indeholder noget religiøst eller politisk budskab. Auktionshuset Lauritz.com, der står for velgørenhedsauktionen, nægter imidlertid at sælge Kurt Westergaards akvarel af frygt for de ansattes sikkerhed. Det har ført til kritik fra både statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og oppositionen, der opfordrer danskerne til ikke at lade sig kue. Akvarellen er nu til salg hos Galleri Draupner i Skanderborg. Her er det højeste bud oppe på over 20.000 kroner. /ritzau/

Forsiden