Sport

Wiesmach: Nu skal vi slå GOG

Højrefløjen erkender, at Aalborg Håndbold formentlig skal vinde søndagens udekamp i Gudme, hvis man skal i semifinalen

Foto: Bo Lehm
Foto: Bo Lehm Bo Lehm

Opdateret 10. maj 2022 kl. 16:44

SKJERN: Da Aalborg Håndbold torsdag aften tabte med 30-29 i Skjern, kom grundspilsvinderne også under pres i sin slutspilspulje.

Således skal Aalborg formentlig vinde søndagens udekamp mod GOG, hvis håbet om en plads i semifinalerne skal holdes i live.

- Vi skal slå GOG nu, og så må vi se, hvad der sker derfra. Det er stadig i vores egne hænder, så vi går selvfølgelig stadig efter at komme i den semifinale, siger højrefløjen Patrick Wiesmach.

For en uge siden tabte Aalborg stort på hjemmebane mod GOG, men Aalborg tager til Fyn med uforandret tro på sejr.

- Vi har vundet dernede en gang i denne sæson, så det kan vi gøre igen. Vi frygter ikke GOG, men det er klart, at vi har en stor portion respekt for dem, efter at de vandt sidst, siger Patrick Wiesmach.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden