Zinglersens svære valg

HSH-cheftræner kunne ikke sige nej til at blive Ulrik Wilbeks afløser i Viborg HK

AALBORG:- Det var så godt et tilbud, at jeg ikke kunne sige nej tak, siger Ryan Zinglersen, cheftræner for Aalborg HSH i mændenes HåndboldLiga, der har skrevet under på en fire-årig fuldtidskontrakt med Viborg HK, hvor han til sommer afløser Ulrik Wilbek som cheftræner for klubbens regerende danske mestre i kvindernes HåndboldLiga. Han hersede med HSH-spillerne til træning i Aalborg Stadionhal i aftes, og her blev HSH-truppen orienteret om cheftrænerens overraskende farvel efter denne sæson. - Jeg plejer ikke at løbe af pladsen, og jeg har haft mine store overvejelser, siden Viborg HK kontaktede mig første gang for godt to måneder siden, fortsætter Ryan Zinglersen, der understreger, at han befinder sig glimrende i Aalborg-klubben. Her har han kontrakt frem til sommeren 2004, men en klausul - gældende for begge parter - er blevet taget i brug af Ryan Zinglersen. Begge parter kunne sige stop før den sidste sæson, og det har han nu gjort. Gerne til HSH igen - Jeg bor i Skive og kan med skiftet til Viborg HK koncentrere mig 100 procent om trænerjobbet for første gang i min trænerkarriere, siger Ryan Zinglersen. - Jeg får pr. 1. august næste år to års orlov fra mit lærerjob på Skive Handelsskole og får fornøjelsen af at træne et af Europas bedste kvindehold i en klub, der p.t. har en sund økonomi og en god organisation, forklarer han. Han kan sagtens se sig selv i rollen som cheftræner for Aalborg HSH senere i karrieren, hvis klubben vel og mærke ønsker det. - Jeg har stærke følelser for Aalborg HSH og alle omkring holdet. Jeg var med fra starten af nyskabelsen Aalborg HSH, og klubben er ved at bygge noget rigtigt godt op. Holdet er virkelig på vej i den rigtige retning, og vi har fået hold i både junior- og ynglingedivisionen. Træt af timingen - Tilbuddet fra Viborg HK var bare ikke til at sige nej til. De bedste jobtilbud kommer aldrig på det rigtige tidspunkt, snarere på det mest irriterende og trælse tidspunkt, fortsætter Ryan Zinglersen, der tidligere i sin trænerkarriere førte Viborg HK's mænd fra Danmarksserien til HåndboldLigaen og DM-bronze i sin sidste sæson i klubben før skiftet til Aalborg HSH. Han kender på den konto mesterklubben indefra, og ledelsen i Viborg HK ved, hvad Ryan Zinglersen står for. Han er lidt beklemt ved ikke at have gjort arbejdet i Aalborg HSH færdigt på et tidspunkt, hvor truppen aldrig har været stærkere med en tredjeplads i Ligaen som foreløbigt resultat, og holdet står netop foran sin europæiske debut i Challenge Cup-turneringen. - Nu opstod der en mulighed, som jeg sikkert ikke ville få igen. Det er en kæmpestor udfordring for mig, understreger Ryan Zinglersen. Har trænet oldgirls Det er første gang i trænerkarrieren, han skal træne et kvindehold på eliteplan. - Arh, i sin tid trænede jeg HRH 74's oldgirls og førstehold i serie 1 hos kvinderne på samme tid. Det må da også tælle, smågriner Aalborg HSH-cheftræneren, der klart forventer at få indflydelse på, hvem han skal have som assistentræner i Viborg HK i næste sæson. Til gengæld er det også et åbent spørgsmål for Ryan Zinglersen, om Ulrik Wilbek fortsætter i rollen som sportschef i mesterklubben. - Viborg HK har brugt mange kræfter på at finde den rigtige træner efter Ulrik Wilbek, og vi vurderer, at Ryan Zinglersen besidder de egenskaber, der skal til for at være cheftræner for klubbens kvindehold. Vi glæder os meget til at tage imod ham i klubben - igen, siger direktør Peter Cassøe.