Adressen på Frederikshavnsvej 224 er også for private
Professionelle erhvervsfolk fra byggebranchen har handlet på adressen i årevis, men siden 2020 har private også kunne købe byggematerialer her.
Som privatkunde har man muligvis kørt forgæves til Frederikshavnsvej 224 efter byggematerialer engang.
Tidligere har forskellige trælastkæder nemlig haft forretning her, senest Optimera, hvor forretningen var 100% orienteret mod professionelle, uden udstillinger og det klassiske byggecenter.
Det er dog slet ikke tilfældet med XL-BYG Hjørring Tømmerhandel, der i dag har indtaget den fine bygning.
Den 2.400 m2 store butik, samt de 6.000 m2 lagerhaller, er fyldt med produkter, som både henvender sig til de professionelle kunder OG de private. Og netop den del af butikken som henvender sig primært til de private kunder, har travlt i disse dage.
Butikschef Tomas Engstrøm er sammen med det faguddannede personale i fuld gang med en større ombygning, så butikken står knivskarpt til at hus og have-sæsonen starter.
- Forårets ankomst får det altid til at rykke i husejerne. Det er alt fra de små projekter, som at gøre terrassen ren for alger, fjernelse af mos i græsplænen, til de større projekter, som udskiftning af vinduer og døre, ny terrasse, ny indkørsel osv., udtaler Tomas og fortsætter:
- Og her står vi helt klar til at hjælpe vores kunder. Vores personale er alle brancheuddannede, og flere af dem har mange års erfaring fra branchen, så når du handler hos os i XL-BYG Hjørring, får du en virkelig kyndig vejledning, uanset hvilket projekt du kaster dig over.
Mød de professionelle i butikken
Hos XL-BYG Hjørring Tømmerhandel er der ikke noget projekt, der er for småt eller for stort, og der er ingen dumme spørgsmål.
- Vi sætter en stor ære i at hjælpe vores kunder godt i gang med deres projekter, udtaler Jacob Brejnholm Nielsen, som er sælger i byggecentret.
- Vi går gerne lige lidt ekstra for at hjælpe vores kunder. Hvis du f.eks. køber en robotplæneklipper hos os, så kan vi være behjælpelige med montering og igangsætning som en samlet pakke. Det samme gælder ved køb af brændeovn.
En af de større omrokeringer i ombygningen er den store malerafdeling. Her finder du som kunde kvalitetsprodukter som Jotun, Drygolin, Dyrup og Gori, men XL-BYG kæden har også egne mærker som RUM serien.
I malerafdelingen finder du Lars Rømer. Han har mange års erfaring i farvebranchen, og når forårets malerprojekter står for døren, så er Lars manden, du skal have fat i.
- Som så mange andre ting, så er et godt forarbejde guld værd, når du skal i gang med at male. Der er mange, der rigtigt gerne vil hurtigt i gang, men det bedste resultat får man som regel, når man bruger de rigtige produkter til de rigtige opgaver, og det er det vi i XL-BYG gerne rådgiver med, så vores kunder opnår et tilfredsstillende resultat. Det kan være svært at finde den helt rigtige farve, og der kan vi med vores store farvebar og fingeren på pulsen med de seneste trends også være med til at give vores besyv med, fortæller Lars.
Der skal også gøres plads i den store butik til den nye sæson for havemøbler. Fra uge 10 er sæsonen formelt skudt i gang i XL-BYG, også selvom der stadig kan falde sne i marts. XL-BYG Hjørring glæder sig til at vise kunderne nyhederne for sæson 2025, hvor trenden viser havemøbler i træ.
Du finder lækre havemøbler i en god kvalitet til den helt rigtige pris, når du handler dine nye møbler til udemiljøet hos XL-BYG i Hjørring.
- Det er altid spændende at gøre butikken klar til sæsonen, siger elev Sofie Bak Sørensen.
- Det eneste der kan være rigtig farligt er, at man gerne vil have det nyeste til sig selv også, fortsætter hun med et glimt i øjet.
En anden afdeling som får den helt store tur i ombygningen er butikkens grillafdeling. Her finder du kendte mærker som Weber, Cozze, Napoleon og XL-BYG kædens helt egen serie GrillGrill, så der er noget for enhver smag og pengepung.
- Vores medarbejdere uddannes løbende bl.a. på kurser gennem XL-BYG kæden og er derfor opdateret med, hvad der sker i branchen, fortæller butikschef Tomas Engstrøm.
- Vi har også i foråret planlagt forskellige events i samarbejde med vores leverandører, hvor vi forsøger at give vores kunder lige det ekstra – både i form af rådgivning og gode tilbud. Vi har bl.a. en Havemesse, to XL-AFTENSALG og et Weber arrangement i kalenderen for foråret 2025 – og vi glæder os, slutter Tomas.
Og så er de også skarpe på prisen…
Når du som kunde, både privat og erhverv, handler i XL-BYG Hjørring, kan du også være helt sikker på, at du får den rigtige pris på markedet.
Forretningen, som er en del af XL-BYG Elling Gruppen, som også tæller butikker i Elling, Tårs og på Læsø, brugte nemlig hele 2024 på at gennemgå alle priser og tilrette dem efter markedet, så de er sikre på at deres priser er konkurrencedygtige – også i forhold til internethandel.
- Det giver en ro i maven hos vores sælgere, så de kan koncentrere sig om at yde god service, udtaler Lasse Svendsen, som er en af ejerne af XL-BYG Elling Gruppen og salgschef for de professionelle kunder i Hjørring.
Så drej endelig ind på Frederikshavnsvej 224, når du kommer forbi i Hjørring, hvad enten du er privat eller erhvervskunde – de er klar til sæsonen og klar til at hjælpe deres kunder godt på vej.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.