Annoncørbetalt Indhold

Man er aldrig alene: Han Herred Efterskole skaber rammen om det stærke fællesskab

Hvordan er fællesskabet på en efterskole? Hvilke interesser kan man dyrke? Og er der overhovedet tid og plads til alenetid? Det svarer to nye elever på Han Herred Efterskole på lige her.

Asger og Matilde er startet på Han Herred Efterskole i august.
Asger og Matilde er startet på Han Herred Efterskole i august. Foto: Bjarne Hyldgaard.

Opdateret 01. september 2025 kl. 08:43

Når man begynder på efterskole, er det som regel med en blanding af spænding, nervøsitet og store forventninger. Sådan var det også for Matilde Irene Nordlund Mikkelsen og Asger Kragh Andersen, der begge har taget hul på deres efterskoleår på Han Herred Efterskole.

Selvom de kommer med vidt forskellige interesser og baggrunde, oplever de begge, at skolens særlige kombination af fællesskab, frihed og muligheder har gjort det nemt at falde til.

"For mig handlede det om at finde en efterskole, hvor jeg ikke behøver at vælge én specifik retning. Jeg har aldrig været glad for boldspil, men har løbet og styrketrænet meget, så jeg har søgt efter en skole, hvor det var muligt at afprøve mange forskellige valgfag i stedet for at have én fast linje. Det har jeg fundet her på Han Herred Efterskole," fortæller Matilde.

"Jeg har valgfagene løb, styrketræning, dans og spring. Jeg har aldrig prøvet at gå til dans, og det er flere år siden, jeg har prøvet spring, så derfor er det rart man kan prøve noget nyt og bare møde op, uanset niveau."

For Asger var tiltrækningen til Han Herred Efterskole lidt anderledes. Han beskriver sig selv som en ”sportsnørd”, der både elsker fodbold og håndbold. Han vidste derfor på forhånd, at han ønskede at starte på en efterskole, der tilbyder muligheden for at dyrke sport, og da to af hans kammerater også valgte Han Herred, var beslutningen nem.

"Jeg blev helt forelsket i Han Herred Efterskole fordi de havde så mange tilbud til valgfag, og så følte jeg også at lærerne virkede rigtig åbne og rare," fortæller han.

"Jeg har valgt fodbold som first fag, men jeg spiller også badminton, volleyball og en masse andet sport her på skolen. Derudover er jeg i projektklassen, hvor vi i løbet af året arbejder med projekter og hjælper til lokalt i byerne i stedet for at have eksamen i slutningen af året."

Asger giver den 100% til fodboldtræningerne.  Foto: Bjarne Hyldgaard.

Efterskolen giver eleverne plads til at vokse

Hvor Asger først og fremmest blev tiltrukket af det sportslige, søgte Matilde et frirum fra karakterer og eget forventningspres.

"Jeg brugte meget energi på at få gode karakterer i folkeskolen, nogle gange så meget, at det tog glæden fra læringen. Derfor havde jeg brug for et år, hvor jeg kunne få skuldrene ned og opleve, at der er andet, der tæller, inden jeg skal videre på en ungdomsuddannelse," fortæller Matilde.

For Matilde er Han Herred Efterskole ikke bare et sted at lære nye ting, men også et sted der skal give hende ro og balance.

For Matilde handler efterskoleåret også om at sænke skuldrene.  Foto: Bjarne Hyldgaard.

Nervøsitet blev afløst af tryghed

Begge elever husker sommerferien op til efterskoleopstarten som en tid med blandede følelser. Aftenen inden afrejsen kunne Matilde pludselig mærke nervøsiteten komme snigende.

Også Asger mærkede til nervøsiteten. Ugen inden opstart opstod der tanker som ”Tænk, hvis jeg får en sur roommate”, men nerverne blev hurtigt afløst af tryghed, da de mødte deres nye kammerater.

"Alle fandt hurtigt en vennegruppe, hvor de kan finde tryghed – uden at der er lukkede grupper, for alle kan faktisk meget nemt tale med alle her. Det overrasker mig hvor imødekommende og søde alle er," fortæller Matilde.

"Jeg er også overrasket over hvor søde og imødekommende folk er, og hvor nemt det er at få venner her. Det føles faktisk som om, vi har kendt hinanden i flere år," siger Asger.

Foto: Bjarne Hyldgaard.

Efterskolelivet - en ny og anderledes måde at gå i skole på

At bo og leve sammen med så mange andre unge er naturligvis en omvæltning, men også en central del af efterskoleoplevelsen.

For Matilde har det været en balance mellem at være social og at huske at trække sig, når det bliver nødvendigt.

"Jeg havde behov for at trække mig en dag. Vi havde fået mange førstehåndsindtryk i de første par uger, og jeg havde virkelig fokuseret på at smile til alle og være imødekommende, hvilket ramte mig lidt på energien. Så aftalte jeg bare med en lærer, at jeg lige ville trække mig for mig selv, så jeg kunne lade op igen."

Asger fremhæver især forskellen mellem at gå i folkeskole og efterskole. På Han Herred Efterskole er der færre almindelige timer, fordi valgfagene fylder en del.

"Det er lidt specielt at man ikke tager hjem, når man er færdig med at gå i skole. Man bliver her, får noget at spise og slapper af, inden man fortsætter med sine valgfag og deltager i aktiviteter, og gør hverdagen mere varieret og spændende."

Årets kommende efterskoleaktiviteter vækker stor spænding

Efterskoleåret rummer mange oplevelser, som de begge ser frem til.

Matilde glæder sig til at finde en fast rytme og til at prøve flere af de mange valgfag, mens Asger især ser frem til de sportslige stævner og fælles rejser.

"Der kommer NM i fodbold, hvor efterskoler fra Nordjylland spiller fodboldturnering og kæmper om at blive nordjyske mestre, og så kommer der forhåbentlig en masse gymnastikopvisninger. Det bliver virkelig sjovt," siger Asger.

"Til vinter skal vi også på skitur sammen med efterskolen, så det bliver fedt at stå på ski med sine venner og ikke bare sin familie," fortæller han.

Foto: Bjarne Hyldgaard.

Et fællesskab uden sammenligning

Fællesskabet fylder meget i deres fortællinger. Begge oplever, at selvom eleverne hurtigt har fundet deres grupper, er der stadig en åbenhed og tryghed, som gør, at ingen står udenfor.

"På pige-gangen har vi et rigtig godt fællesskab. Alle har nogen at snakke med, men vennegrupperne er ikke lukkede," siger Matilde.

Asger beskriver noget lignende på drenge-gangen:

"Man kan godt mærke, at vi er i vennegrupper, men man kan altid finde et sted, hvor man hører til. Alle har nogen at snakke med."

Når de bliver spurgt, hvad de vil sige til andre unge, der overvejer et år på efterskole, er de begge enige om, at det er en oplevelse, man bør give sig selv.

"Man skal ikke kun tænke på fagligheden, men også på om man personligt er klar til næste skridt i livet," fortæller Matilde.

"Find den skole, der passer til dine interesser – og gå ind i oplevelsen med ja-hatten på," fortæller Asger.

Besøg Han Herred Efterskole til Efterskolernes Dag d. 28. september i tidsrummet 13:00-17:00 og oplev selv fællesskabet og magien, som Han Herred Efterskole skaber for de unge hver dag.

Tilmeld dig ved at trykke her.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden