Annoncørbetalt Indhold

Nu tilbydes tilskud til fodbehandlinger i Thisted

Nu kan Cecilie Hoxer Rasmussen tilbyde tilskud til særlige patientgrupper i sin fodklinik.

Foto: Bertel Bolt.

Opdateret 30. december 2022 kl. 09:10

Med en fantastisk udsigt over Limfjorden, byder 26-årige Cecilie Hoxer Rasmussen sine patienter velkommen i sin klinik.

Hun åbnede for cirka 2,5 år siden Fjordklinikken i Thisted, hvorfra hun udfører professionelle fodbehandlinger, samt fremstiller egne indlæg til sko. Nu har forretningen fået ydernummer, der giver Cecilie mulighed for at tilbyde tilskud til en lang række patienter.

Drømte om fodterapeutuddannelsen som 14-årig

Da Cecilie var blot 14 år, deltog hun via efterskolen i en temauge med fokus på fremtiden. Her drømte hun om at arbejde med sundhed, og var samtidig også nysgerrig på ældreplejen:

- Jeg vidste, at jeg var interesseret i at arbejde med sundhed. Derudover havde jeg også stor interesse for at have noget med mennesker at gøre, såsom i ældreplejen. Som fodterapeut kunne jeg begge dele, og endda med en bredere målgruppe, så det er helt perfekt for mig.

- Da jeg færdiggjorde efterskolen og ønskede at fortsætte på fodterapeutuddannelsen, var jeg godt klar over, at jeg skulle være lidt ældre for at søge ind. Derfor startede jeg op på en HG Flex-uddannelse, kombineret med EUX Business, så jeg kunne lære at lave reklamer og lære om markedsføring.

- 4 år senere var jeg færdig, og så søgte jeg ind på fodterapeutuddannelsen i Randers, og flyttede ind på kollegieværelse dernede i 1,5 år.

Da Cecilie kom ind på uddannelsen til fodterapeut, lukkede den virksomhed, hvor begge Cecilies forældre arbejdede. Derfor blev Cecilies mor motiveret til at forfølge sin livslange drøm som fodterapeut, i de fodspor, som Cecilie havde sat.

- Hun havde lige nogle ting som tillidsrepræsentant, der skulle ordnes, inden hun kunne starte på uddannelsen. Det endte med, at jeg dimitterede fra studiet om lørdagen, og mandag morgen startede min mor på uddannelsen. Vi havde lige en hyggelig weekend sammen i mit kollegieværelse, før hun overtog det, griner Cecilie.

Foto: Bertel Bolt.

- Jeg skulle have nogle fødder i mine hænder

Et halvt år før Cecilie blev færdiguddannet, kom der fart på forretningen. Hun fandt rammerne om det, der i dag er Fjordklinikken, og så fik hun bygget erfaring fra sit job i Lemvig:

- Jeg skulle have nogle fødder i mine hænder, og det var bare rigtig vigtigt for mig at få en masse erfaring med hjem til Thisted. Jeg startede med at flekse min arbejdstid delvist i Lemvig og delvist i min egen klinik.

- D. 1. juli 2022 havde jeg sidste arbejdsdag i Lemvig og gik fuldtid her i Fjordklinikken. Nu blev klinikken 2 år i august, og der er bare sket så meget siden da.

- Jeg har arbejdet hårdt med studierne for at kunne gå glad på arbejde hver eneste dag, og nu har forretningen også fået ydernummer med mulighed for tilskud til en lang række patienter.

- Det hele er fuldstændig som jeg havde drømt om, fortæller Cecilie.

Foto: Bertel Bolt.

Ydernummer får stor betydning

Som statsautoriseret fodterapeut er Cecilies uddannelse et bevis på, at hun er en del af sundhedsvæsnet og dermed giver sine kunder garanti for patientsikkerhed.

Hun har, med andre ord, alle papirer i orden.

Nu har hun og forretningen også fået ydernummer, hvilket betyder, at patienter med en henvisning fra egen læge, speciallæge eller sygehus er berettigede til tilskud fra sygeforsikringen.

- Det kommer til at få rigtig stor betydning, det kan jeg allerede mærke nu. Mange patienter har tidligere efterspurgt tilskud fra sygeforsikringen, og det er rigtig rart at kunne tilbyde denne ydelse også.

- Nu kan man som borger komme hos mig og få en behandling med 40-50% tilskud på regningen, fordi regionen betaler restbeløbet til mig, fortæller Cecilie.

Det er også muligt for folkepensionister at søge et såkaldt helbredstillæg gennem kommunen, og så har medlemmer af Sygeforsikring Danmark også mulighed for tilskud.

Der tilbydes tilskud til dine fodbehandlinger, hvis du har én af følgende sygdomme
  • Sukkersyge (tilskud på 50% af fodterapeutens honorar)
  • Svær leddegigt (tilskud på 50% af fodterapeutens honorar)
  • Svær psoriasisgigt (tilskud på 50% af fodterapeutens honorar)
  • Arvævspatienter efter strålebehandling (tilskuddet på 40% af fodterapeutens honorar)
  • Bøjlebehandling af nedgroede negle (tilskud på 40% af fodterapeutens honorar)

Cecilie kører også meget gerne ud og foretager behandlinger. Lige nu har hun afsat mandage til udebehandlinger, men hun regner med at udvide, så hun har mulighed for at komme ud til plejehjem, bosteder eller private hjem 2 dage om ugen.

Her kan du bestille en tid hos Cecilie på Fjordklinikken.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden