Annoncørbetalt Indhold

S.Eriksen holder Aalborg sikkert kørende

Foråret er over os, dagene bliver længere, og temperaturen stiger – det er tid til at skifte til sommerdæk. Alligevel venter mange lidt for længe, ofte fordi de undervurderer, hvor stor en forskel det gør for både sikkerhed, komfort og økonomi.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Når vejret skifter, ændrer dækkenes egenskaber sig også. Vinterdæk er udviklet til lave temperaturer, men i varmen bliver gummiet blødere, hvilket forringer vejgrebet, øger bremselængden og mindsker sikkerheden for både dig, din familie og dine medtrafikanter. Samtidig slides de hurtigere på varme veje, hvilket betyder, at de skal udskiftes tidligere end nødvendigt.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Tre gode grunde til at skifte til sommerdæk

- Vinterdæk fungerer fantastisk i sne og slud, men når vejene bliver varme, ændrer situationen sig, forklarer Michael Roliggaard fra S.Eriksen.

 - De bliver for bløde, og det kan gøre bilen sværere at styre – især i sving eller ved en pludselig opbremsning.

Det er ikke kun sikkerheden, der forbedres med de rette dæk. 

- Vinterdæk slides markant hurtigere i sommervarmen, fordi de ikke er skabt til høje temperaturer. Ved at skifte i tide forlænger du levetiden på dine vinterdæk og sparer penge på den lange bane.

Derudover er sommerdæk også bedre for økonomien. 

- Vinterdæk har større rullemodstand, hvilket betyder, at bilen skal bruge mere energi for at komme frem. Sommerdæk giver en mere effektiv og økonomisk kørsel – en fordel, der hurtigt kan mærkes på rækkevidden og pengepungen.

Hos S.Eriksen er man eksperter i at vejlede kunderne med at finde de rigtige dæk, uanset om det er til korte byture, lange motorvejstræk eller en blanding af begge dele.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Et værksted med dybe rødder og stærke værdier

S.Eriksen har været en del af Aalborgs transportbranche siden 1944, hvor Sigurd Eriksen grundlagde virksomheden og solgte dæk og olie til lastvognskunder. I 1973 overtog Knud Erik Jensen og udvidede med dækskift – en service, der hurtigt blev en hjørnesten i forretningen. Da pladsen blev for trang, flyttede virksomheden i 1979 til den nuværende adresse på Tarmvej i Aalborg Øst.

I dag drives værkstedet af Claus og Michael, som stolt viderefører den faglighed, kvalitet og personlige service, der altid har kendetegnet S.Eriksen. 

- Vi er en lokal virksomhed, hvor det betyder noget, at kunderne føler sig trygge. Mange vender tilbage år efter år, fordi de ved, at vi gør os umage – hver gang, fortæller Michael Roliggaard.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Høj kvalitet og faglighed

Som medlem af Dækspecialisternes Landsforening og med årlige kontroller fra Teknologisk Institut sikrer S.Eriksen, at både medarbejdernes kompetencer, værkstedets udstyr og serviceniveau altid lever op til de højeste standarder.

- For at give kunderne den bedste service investerer vi desuden løbende i nyt udstyr. I år har vi blandt andet opgraderet med en ny afbalanceringsmaskine og to lifte, der kan håndtere selv de tungeste elbiler, fortæller Michael.

Samtidig er de eneforhandler af Yokohama-lastvognsdæk i Danmark – en anerkendt dækproducent, der især er populær blandt deres erhvervskunder.

Foto: BugiVugi Kommunikation

- De holder, hvad de lover

S.Eriksen hjælper både private og erhvervskunder. En af dem er Jørgen Nielsen fra Zeppelin Danmark, der er importør og forhandler af Caterpillar-maskiner, og som i årevis har benyttet værkstedet.

- Vores kunder er afhængige af, at deres maskiner altid er driftssikre. Derfor har vi brug for hurtig og kompetent service – og det får vi hos S.Eriksen. De holder, hvad de lover, og vi kan stole på, at arbejdet bliver gjort ordentligt.

Meget mere end dæk

Selvom dækskifte er en stor del af hverdagen, er det langt fra det eneste, de tilbyder. Værkstedet servicerer både person- og varevogne og tilbyder reparation af bremser, udstødning, styretøj og lygtejustering.

- Mange af vores kunder kommer først for at få skiftet dæk, men når de ser, hvor hurtigt og professionelt vi arbejder, vælger de også at få lavet andre reparationer her, forklarer Michael.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Derudover står to servicevogne klar til at rykke ud, hvis der opstår et akut behov – en service, som Andreas Svensson fra Sverige fik stor glæde af, da han en dag fik problemer på vej hjem:

- Jeg var på vej tilbage til Sverige efter en lang rejse, da jeg opdagede, at jeg havde en punktering. Selvom mine dæk var en specialmodel, skaffede de hurtigt et nyt, og på blot et par timer var min bil klar igen – og til en yderst rimelig pris.

Hurtig service og nem dækopbevaring

Foråret er højsæson for dækskifte, men hos S.Eriksen er ventetiden sjældent mere end et par dage. Samtidig tilbyder de opbevaring af dæk, så kunderne slipper for besværet med at have dem liggende derhjemme.

Foto: BugiVugi Kommunikation

 - Vi opbevarer mange af vores kunders dæk, hvilket betyder, at de opbevares korrekt og beskyttet mod fugt og temperatursvingninger. Samtidig slipper kunderne for at slæbe dem frem og tilbage. Når de bestiller tid til dækskifte, tjekker vi automatisk dækkenes tilstand, rådgiver om eventuelle problemer og sørger for, at de er afbalancerede og har det rette dæktryk, forklarer Claus Bering.

Har du stadig vinterdæk på?

Så vent ikke for længe med at få dem skiftet. Hos S.Eriksen får du hurtig og professionel service, så du kan køre sikkert ind i sommeren. Læs mere påwww.seriksen.dk. Book tid på 98 15 66 22, eller kig forbi værkstedet påTarmvej 4, Aalborg Øst.

Foto: BugiVugi Kommunikation

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden