Succesen gentages: Kom til gratis rejsefestival i Aalborg Lufthavn
Den 28. januar vil terminalen i Aalborg Lufthavn være som forvandlet, når sidste års brag af en rejsefestival gentages – nu i endnu større skala.
Opdateret kl. 16:06
Få en tiltrængt pause fra januars sne, storm og slud, når Aalborg Lufthavn for andet år i træk slår dørene op til deres årlige rejsefestival.
En oplevelsesrig dag fyldt med rejseinspiration, over 30 gratis rejseforedrag, fantastiske festivals-rabatter, konkurrencer og aktiviteter for store og små.
Festivalen er gratis at deltage i og løber af stablen d. 28. januar fra kl. 9.30-16.30. Sidste år deltog overvældende 10.000 rejseglade nordjyder.
Har du ikke en rejse i tankerne, så tøv dog ikke med at deltage – der vil nemlig være mulighed for at møde spillere fra Aalborg Håndbold, se et privatfly indefra, opleve et Challenger militærfly på tæt hold og meget andet.
- Man behøver ikke at have en rejse for øje. Bare kom herud og få en rigtig god dag – her er masser af aktiviteter man kan deltage i, forsikrer Aalborg Lufthavns CCO Martin Svendsen.
Du vil også have mulighed for at besøge lufthavnens DutyFree og gøre et godt køb på dagen.
Mange flere kvadratmeter og gode tilbud
I år vil festivalens stande og aktiviteter brede sig på dobbelt så mange kvadratmeter i lufthavnsterminalen.
- Sidste år var noget af et tilløbsstykke. Så nu har vi valgt at skabe endnu mere plads til festivalen, forklarer Martin.
Fra ankomsthallen ud i vandrehallen og en lang række gates, kan du frit bevæge dig rundt mellem godt 40 rejsestande med eksklusive rejsetilbud.
Her finder du rejseeksperter, der vejleder om alt lige fra solferier, ferier med masser af aktivitet, kulturrejser og spektakulære oplevelser. Ganske uforpligtende og i dit tempo.
- Hele dagen vil bureauerne stå klar til at præsentere deres bedste rejsetips og -tilbud, fortæller Martin.
Det gælder charter-bureauer som Spies Rejser, Bravo Tours, SunCharter, TUI, Apollo Rejser og mange flere.
- Aalborg Rejsefestival finder sted søndag d. 28. januar 2024 i terminalen i Aalborg Lufthavn fra kl. 09.30-16.30.
- Der vil være 35 gratis rejseforedrag fordelt ud over hele dagen i lokaler rundt omkring i lufthavnen.
- Du kan shoppe i DutyFree, og der vil være mulighed for at købe mad og drikke hele dagen.
- Aalborg Håndbold har en stand med konkurrencer, hvor du kan møde nogle af de dygtige spillere.
- Unik mulighed for at opleve et privatfly indefra eller komme helt tæt på et af Forsvarets Challenger fly.
Masser af rejseforedrag
Også sidste års populære rejseforedrag er der tanket op på i år.
Ønsker du eksempelvis at blive klogere på New Zealands mest autentiske oplevelser eller høre mere om rejseeksperternes personlige tips og favoritdestinationer?
Så kan du lade dig inspirere af ét eller flere af festivalens 35 gratis foredrag.
Få et overblik over rejseforedragene her, hvor du også finder tilmeldingslinks til foredragene.
Du kan også blive klogere på, hvor i terminalen foredragene afholdes i rejsefestivalens oversigtskort.
Mød spillere fra Aalborg Håndbold
Til rejsefestivalen vil også spillere fra Aalborg Håndbold være til stede.
Her kan du få lov til at udfordre de skarpt skydende håndboldskytter og se, om du kan kaste lige så hårdt mod et håndboldmål.
Lufthavnen lover, at spændende præmier vil være på højkant til vinderne. Både i denne og dagens mange andre konkurrencer.
Du kan løbende holde dig opdateret om rejsefestivalen på Aalborg Lufthavns facebookbegivenhed.
Oplev et privat- og militærfly på tætteste hold
Du kan desuden få lov at smage på livet som jetsetter igen i år. Ude på flyvepladsen vil det nemlig være muligt at træde ind i et privatfly og se dig omkring.
Og som noget helt nyt kan du på dagen også få den unikke oplevelse at se et Challenger militærfly på tætteste hold.
Også lufthavnens brandbil vil være til stede for at vække begejstring og store øjne hos både store og små.
Hvis de mange indtryk vækker appetitten, så er der i dagens anledning rejst et telt, hvor man kan købe mad og drikke. Også lufthavnens restaurant, Gastro Pub, vil være åben.
Gentager gerne succesen
Ideen til festivalen opstod, fordi lufthavnen syntes, at Nordjylland manglede et sted, hvor man kunne blive inspireret til rejser, fortæller Martin.
- Og så prøvede vi det, og det blev en meget større succes, end vi nogensinde havde turde håbe på.
Deltag i Aalborg Rejsefestival d. 28. januar kl. 9.30-16.30 i Aalborg Lufthavn.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.