KV25

Borgmesterkandidat i Rebild ryger ud af byrådet

REBILD: Borgmesterkandidat for Konservative i Rebild Kommune, Nicolai Niemann, er røget helt ud af byrådet.

Det sker, fordi han ikke har fået nok personlige stemmer.

I stedet blev kandidater længere nede på den konservative liste valgt ind, efter de personlige stemmer blev talt op.

Nicolai Niemann fik 206 personlige stemmer – 53 færre end partifællen Jeanette Sagan, der med 259 stemmer sikrede sig den sidste konservative plads i byrådet.

Trods et skuffende personligt resultat er han tilfreds med måden, han har ført sin valgkamp på.

- Jeg synes, jeg har knoklet tre-fire uger konstant og været der, hvor jeg skulle være. Det kan man ikke sætte en finger på, siger Nicolai Niemann, der frem for skuffelse gerne vil hæfte sig ved, at partiet holder sig over landsgennemsnittet.

Han peger på, at de få personlige stemmer skyldes stærke partifæller med solid opbakning i deres lokalområder.

- Det er vælgerne, der har stemt, og vi har vidst fra start, at vi havde en liste med rigtig mange stærke kandidater, der står godt i deres lokalområder.

Konservative ender med fire mandater i Rebild Byråd. En tilbagegang på to mandater sammenlignet med sidste kommunalvalg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden