1,6 millioner til Nordkraft Bigband


Opdateret kl. 13:42

Ved juletid sidste år fik Nordkraft Bigband en gave i form af bevilling på en million kroner fra Kulturministeriets såkaldte kulturelle aktstykke. Det sikrede overlevelse i 2025, men siden har bandet gået i usikkerhed.

Den usikkerhed kan nu vige en smule bort.

På Finansloven for 2026, der er præsenteret af regeringen og Konservative, er der afsat 1,6 millioner kroner Nordkraft Bigband.

Det sker i form af et ekstraordinært projekttilskud. 

- Ingen kan være i tvivl om, at vi har en regering, der prioriterer kulturen enormt højt. I en krisetid som nu skal vi ikke kun opruste med krudt og kugler, men også kulturelt. For kulturen skaber fællesskaber og hjælper os med at huske, hvem vi er, og hvad vi er rundet af. Derfor har vi for tredje år i træk sikret et massivt løft af kulturen. Denne gang er der tale om det største i min ministertid og måske det største nogensinde, og jeg er lykkelig over, at det nu er cementeret i finanslovsaftalen, siger kulturminister Jakob Engel-Schmidt i en pressemeddelelse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden