42-årig sigtet for ulovlig droneflyvning i Aalborg
Opdateret 03. oktober 2025 kl. 17:11
En 42-årig mand er blevet sigtet for ulovlig droneflyvning klokken 20.20 onsdag aften ved Golfparken i Vejgaard i Aalborg.
– Han fløj med en drone i 100 meters højde, og han sagde selv, at han ikke kendte til forbuddet, siger vagtchef ved Nordjyllands Politi, Thomas Ottesen.
Ifølge vagtchefen ville manden tage billeder af nattehimlen.
Det er den første sag, politiet i Nordjylland har registreret, siden forbuddet mod droneflyvning trådte i kraft mandag den 29. september.
Forbuddet gælder frem til fredag den 3. oktober, og en overtrædelse kan medføre bøde eller fængsel i op til to år.
Nordjyllands Politi får fortsat mange meldinger om droner i luften – men det her er altså den første ulovlige droneflyvning, der har ført til en sigtelse.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.