600 passagerer ramt efter droneobservation lukkede Aalborg Lufthavn

I en time og et kvarter blev Aalborg Luftrum lukket søndag aften

Melding om droner over Aalborg Lufthavn: Det skete der søndag aften

Klokken 21.20 søndag aften meldte to flyveledere om observation af droner ved Aalborg Lufthavn.

Meldingen fik Naviair til at lukke luftrummet, og al flytrafik blev indstillet i en time og et kvarter.

Luftrummet blev genåbnet klokken 23.17

Ifølge vagtchef Morten Axelsen fra Nordjyllands Politi, kan man mandag morgen ikke be- eller afkræfte, om der faktisk var droner i luften.

Kilde: Nordjyllands Politi

Og lukningen fik konsekvenser for i alt fire fly.

Ifølge direktør i Aalborg Lufthavn, Niels Hemmingsen, blev blandt andet et KLM-fly omdirigeret til Billund. Passagererne - omkring 80 til 100 - blev derefter kørt til Aalborg med bus.

- Vi havde også tre fly fra København, hvor ét blev aflyst, og de to andre landede sent. Omkring 100 passagerer måtte på hotel, siger Niels Hemmingsen.

I alt blev cirka 600 passagerer påvirket af lukningen. Omkring 400 passagerer kom med de to fly, der ankom sent søndag aften.

- De økonomiske konsekvenser af sådan en nedlukning kender jeg ikke præcist, men det er klart, at det koster nogle ressourcer, siger direktøren.

Beslutningen om at lukke luftrummet træffes af Naviair, mens Aalborg Lufthavn derefter tager sig af de berørte passagerer.

- Når man lukker luftrummet, er det, fordi sikkerhed betyder allermest, siger Niels Hemmingsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden