Nyheder

AaB-træner kritisk trods sejr

På mål af Iver Fossum, Anosike Ementa og Lucas Andersen vandt AaB tirsdag aften med 3-1 over Warta Poznan i holdets første testkamp under den igangværende træningslejr i Polen.

Det var AaB's første sejr denne sommer, efter at de to første testkampe var endt i en uafgjort kamp mod AGF og et nederlag til FC Midtjylland, men trods sejren er der stadig et stort forbedringspotentiale, konstaterer AaB-træner Lars Friis.

- Det betyder altid noget at vinde, så det er vi glade for. Vi fik mulighed for at teste os mod et hold, der stod rigtig kompakt, men det synes jeg faktisk ikke, at vi løste ret godt. Specielt i første halvleg spillede vi for langsomt, og derfor fik vi ikke åbnet dem ordentligt.

- Det er dejligt at have bolden, men måden, vi løste det på, var ikke tilfredsstillende. Det gode er, at vi er i de rum, vi skal være i, så strukturen ser rigtig ud, men det gik for langsomt. Så der er forbedringsmuligheder, siger Lars Friis.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden